fot./twitter.com/prezydentpl

Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe

Rusza budowa Baltic Pipe. To strategiczna inwestycja, która pozwoli Polsce na jeszcze większą dywersyfikację dostaw gazu.

Przed weekendem majowym podpisany został kontrakt wykonawczy na realizację Baltic Pipe.

– Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, czyli tego słynnego gazociągu, który biegnie najpierw z szelfu norweskiego do Danii, a następnie poprzez Danię i z Danii właśnie Baltic Pipe do Polski – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Teraz do odbioru gazu przeznaczone będą dwa podstawowe ośrodki.

– Z jednej strony jest to Terminal LNG w Świnoujściu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w tej chwili jest rozbudowywany, tak by jego pojemność mogła wynosić 17,5 mld metrów sześciennych rocznie – mówił szef państwa polskiego.

Drugi element dywersyfikacji to właśnie Baltic Pipe. Jak dodał prezydent, ma to nam dać większą swobodę wyboru dostawcy.

– Jeżeli mówimy o pełnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, jeżeli mówimy o pełnym uniezależnieniu Polski jako odbiorcy od Rosji, to właśnie jest to milowy krok na drodze do tego uniezależnienia – powiedział Andrzej Duda.

Projekt spółki Gaz-System zaczął się w 2016 roku, gdy podjęto negocjacje ze stroną duńską i norweską. Po włączeniu się w nie prezydenta Andrzeja Dudy osiągnięto porozumienie polityczne. Ostatnia faza – realizacyjna – będzie ukończona za 2 lata – mówił prezes zarządu Gaz-System Tomasz Stępień.

– Cały projekt to jest ponad 1,5 mld euro wartości. Sam kontrakt, który podpisaliśmy to jest ok 280 mln euro wartości – poinformował prezes.

To efekt wieloletnich prac i starań rządu Prawa i Sprawiedliwości, zarówno rządu premiera Mateusza Morawieckiego, ale także wcześniejszych szefów: Beaty Szydło i Jarosława Kaczyńskiego – zaznaczył Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

– Rząd Zjednoczonej Prawicy, rząd pani premier Beaty Szydło i pana Morawieckiego to rządy, które razem z panem prezydentem kontynuują to, co było przecież zamiarem także poprzedniego rządu PiS – wskazał.

Gaz popłynie podmorskim gazociągiem na dnie Morza Północnego, poprzez rozbudowany duński system przesyłowy trafi do gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, by ostatecznie trafić do Polski.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl