fot. PAP/DPA

Gaz-System: Tłocznie Baltic Pipe w Polsce przeszły odbiory techniczne

Wszystkie trzy tłocznie gazociągu Baltic Pipe w Polsce są już po odbiorach technicznych. Poinformował o tym Gaz-System. Głównym zadaniem tłoczni będzie rozprowadzanie po Polsce gazu sprowadzanego z Szelfu Norweskiego.

Obiekty znajdują się w Odolanowie, Goleniowie i Gustorzynie. Wszystkie są obecnie w trakcie procesu nagazowania i prac wykończeniowych.

Wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki, przypomina, że budowa Baltic Pipe jest ważną inwestycją, która zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i uodporni nasz kraj na szantaże ze strony Rosji.

– Dziś możemy spać spokojnie, że nie zabraknie gazu w polskich firmach i w polskich domach. Natomiast jesteśmy częścią Unii Europejskiej, Polska nie jest wyspą w Europie, i wysokie ceny za gaz, które dziś płacimy w rachunkach, to efekt tej ogromnej naiwności, tej łatwowierności polityków europejskich, którzy woleli interesy z Władimirem Putinem niż budowanie suwerenności energetycznej własnych krajów. Polska przygotowała się na rosyjskie szantaże gazowe. Dziś jesteśmy niezależni od Rosji, a uruchomienie gazociągu Baltic Pipe będzie postawieniem „kropki nad i” polityki prowadzonej przez rząd PiS, która zapewniła Polsce bezpieczeństwo energetyczne – podkreśla Maciej Małecki.        

Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Według planów, pełną przepustowość ma osiągnąć z początkiem 2023 roku.

Uroczystość otwarcia gazociągu odbędzie się 27 września w Szczecinie, a jego uruchomienie nastąpi w październiku.

 RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl