fot. PAP/EPA

Wicemin. M. Wąsik: Ataki na Nord Stream mogą być przygrywką do ataku na Baltic Pipe

Wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik, powiedział, że atak na gazociągi Nord Stream może być przygrywką do ataku na Baltic Pipe. Wiceminister przypomniał, że premier podpisał wczoraj zarządzenie wprowadzające 2. stopień alarmowy BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami RP.

Wiceminister Maciej Wąsik w Polskim Radiu zwrócił uwagę, że wobec naszego gazociągu mogą być podejmowane różnego typu działania.

– Spodziewamy się, iż może dojść do sytuacji, że atak na Nord Stream  1 czy 2 to przygrywka do tego, żeby być może zaatakować Baltic Pipe. Nasze służby, ale także służby NATO, robią to, co mogą, bo to nie jest tylko polska inwestycja, tylko w zasadzie międzynarodowa, bo tylko nieduża część tego rurociągu znajduje się w polskiej przestrzeni morskiej, za którą my odpowiadamy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że mogą być podejmowane różnego typu działania wobec naszego gazociągu. Mam nadzieję, że będziemy potrafili im zapobiec – mówił wiceminister Maciej Wąsik.

Pod koniec września władze duńskie wykryły wycieki gazu w rurociągach Nord Stream 1 i 2. Z kolei szwedzka instytucja sejsmologiczna zarejestrowała w sumie trzy podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wycieki.

Według premiera Mateusza Morawieckiego najbardziej prawdopodobnym sprawcą sabotażu były rosyjskie służby.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl