fot. pixabay.com

Wzrasta liczba krajów UE, które chcą rewizji propozycji Komisji Europejskiej dot. ograniczenia stosowania pestycydów w rolnictwie

Sprawa rewizji propozycji Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia stosowania pestycydów w rolnictwie była omawiana na poniedziałkowym posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

Komisja Europejska zaproponowała ograniczenie o 50 proc. stosowania chemicznych środków ochrony roślin do 2030 roku na poziomie Unii Europejskiej, natomiast na poziomie krajów członkowskich – w zależności od dotychczasowego poziomu zużycia – redukcja do 2030 roku ma wynosić 35 proc., 50 proc. lub 65 procent.

Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, mówił, że pomysł jest nie do przyjęcia, dlatego regulacje w tej sprawie powinny zostać zrewidowane.

Wiceminister przypomniał, że już wcześniej polskie stanowisko w tej sprawie poparło 11 krajów członkowskich Unii Europejskiej, a w poniedziałek przyłączyło się kilka kolejnych.

Chciałbym naszych rolników uspokoić, że działamy w tym zakresie. Przede wszystkim pierwszym i najważniejszym celem jest utrzymanie bezpieczeństwa żywnościowego, a ograniczenie środków do 50 proc. mogłoby spowodować zmniejszenie produkcji żywności. Musimy reagować na bieżąco, ponieważ jest pewna hierarchia ważności. Dziś najważniejsze jest to, aby tej żywności w Europie i na świecie nie było mniej – zaznaczył Ryszard Bartosik.

Przeciwko pomysłowi Komisji Europejskiej protestował wcześniej Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl