fot. baltic-pipe.eu

Dr M. Sienkiewicz: Baltic Pipe to najważniejszy projekt dla bezpieczeństwa energetycznego w Polsce

Gazociąg Baltic Pipe to projekt strategiczny; najważniejszy dla bezpieczeństwa energetycznego w Polsce – podkreśla politolog dr Marcin Sienkiewicz.

W tym tygodniu w Brukseli podpisano umowę dotyczącą współfinansowania projektu. Inwestycja zostanie dofinansowana kwotą ponad 200 mln euro. Środki będą pochodziły z unijnego instrumentu Łącząc Europę.

Dr Marcin Sienkiewicz zaznaczył, że to kamień milowy na drodze do realizacji tego projektu. Jest to inwestycja ważna dla całej UE.

Odcinek między wybrzeżem duńskim a polskim dostał właśnie dofinansowanie z Unii Europejskiej, ponieważ projekt ten został wcześniej wpisany na listę projektów wzajemnego zainteresowania UE. Znajdują się tam projekty, które są uznane przez UE jako ważne dla jej bezpieczeństwa, dla rozwojów rynków gazów i energii – powiedział dr Sienkiewicz.

Baltic Pipe umożliwi przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach.

Inwestycja ma zostać zakończona pod koniec 2022 r. Gazociągiem będzie można sprowadzać rocznie do 10 mld m sześc. gazu ziemnego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl