fot. PAP/EPA

„Gaza staje się dziecięcym cmentarzem”. Ponad 100 ataków na służbę zdrowia

Według ministerstwa zdrowia Strefy Gazy na terenie enklawy zginęło ponad 10 tys. osób, a 4 na 10 z nich to dzieci. Ponad 100 ataków na pracowników i placówki służby zdrowia sprawia, że pomoc dla poszkodowanych jest znacznie utrudniona. „Gaza staje się dziecięcym cmentarzem” – skomentował sytuację António Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Najnowsza odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczęła się od ataków Hamasu, w wyniku których zginęło około 1400 osób, a 242 osoby zostały porwane. To przede wszystkim obywatele Izraela oraz krajów zagranicznych. Działania militarne armii izraelskiej oraz blokada Strefy Gazy przyniosły kolejne ofiary, tym razem po stronie palestyńskiej: Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy szacuje, że na terenie enklawy zginęło już ponad 10 tysięcy osób, a 4100 z nich to dzieci. Ponad 2 tysiące osób jest też zaginionych, większość z nich może znajdować się pod gruzami domów.

– WHO odnotowało już ponad 100 ataków na pracowników i placówki służby zdrowia w Strefie Gazy – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

To sprawia, że trudno jest pomagać poszkodowanym cywilom. A sytuacja zdrowotna będzie się pogarszać: nie tylko w wyniku bombardowań, ale również poprzez utrudniony dostęp do czystej wody i żywności. W mieszkańców Gazy uderzą też niskie temperatury, które nadejdą wraz ze zbliżającą się zimą.

Przestało już funkcjonować ponad 70 proc. przychodni oraz 16 z 35 znajdujących się w Strefie Gazy szpitali. W okresie 21 października-6 listopada przez przejście graniczne z Egiptem, w Rafah, przepuszczonych zostało łącznie 569 ciężarówek z pomocą. To nawet nie kropla w morzu potrzeb: przed wojną do Strefy wjeżdżało 500 ciężarówek z zaopatrzeniem dziennie.

– Chcemy dostarczyć ofiarom tego konfliktu rzeczy, których najbardziej potrzebują po opuszczeniu swoich domów: koce, materace, ciepłe ubrania. Kluczem dla polepszenia sytuacji humanitarnej jest teraz zawieszenie broni i pełne dopuszczenie pomocy dla cywilów w Gazie – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart.

Polska Misja Medyczna liczy, że przed nadejściem niskich temperatur dostęp do poszkodowanych cywilów nie będzie ograniczany przez władze po żadnej ze stron konfliktu. Polska organizacja będzie pomoc dostarczać razem z wieloletnim partnerem, organizacją Terre des Hommes Italia oraz Palestinian Medical Relief Society.

Polska Misja Medyczna

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl