Polski rząd odwołał wizytę w Warszawie izraelskiej delegacji rządowej z powodu zmiany jej składu osobowego

Polski rząd odwołał wizytę delegacji rządu Izraela w Warszawie. Strona izraelska w ostatniej chwili zmieniła jej skład osobowy. Zmieniła go tak, że rozmowy koncentrowałby się tylko i wyłącznie wokół żydowskich roszczeń wobec Polski.

Portal „Times of Israel” napisał, że do Warszawy – gdzie trwa sprzeciw wobec wypłaceniu odszkodowań Żydom, których rodziny straciły majątek w czasie Holokaustu – na serię spotkań z przedstawicielami polskiego rządu uda się izraelska delegacja pod egidą ministerstwa ds. równouprawnienia społecznego. Resort według portalu twierdził, że spotkania to ważne i bezprecedensowe polityczne osiągnięcie. Polski rząd podjął jednak decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników.

„ W związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników” – napisano w komunikacie polskiego MSZ.

Sprawa żydowskich roszczeń wobec Polski wzbudza wiele kontrowersji. W ich pozyskaniu ma pomóc ustawa sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono, którą w maju podpisał prezydent Donald Trump. Dokument widnieje w amerykańskim dzienniku jako ustawa 447.

– Jest to prawo, które działa na terenie USA. Nie powinniśmy go w żaden sposób ignorować. Natomiast dziwne jest to, że nie było żadnych specjalnych zabiegów dyplomatycznych przed uchwaleniem tego rodzaju zapisu prawnego – mówił Grzegorz Wiński, socjolog.

Grzegorz Wiński podkreślił, że sprawa żydowskich roszczeń została już dawano rozwiązana.

– Władze PRL w 1960 podpisały umowę ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącą rekompensat pieniężnych za znacjonalizowany, wywłaszczony majątek obywateli USA. Oczywiście ta umowa jest nadal wiążąca – ocenił Grzegorz Wiński.

Przeciwko ustawie 447 w sobotę w Warszawie protestowały środowiska prawicowe.

Tego dnia Polonia z kilku stanów protestowała też przed Białym Domem.

Czy sprawa żydowskich roszczeń to temat rzeczywiście zamknięty i Polska nie zostanie zmuszona do wypłaty tych odszkodowań? Premier Mateusz Morawiecki w sobotę podkreślał, że rząd nie pozwoli na płacenie komukolwiek odszkodowań. Jak mówił, one należą się Polsce.

– My, potomkowie tamtych ofiar, za nic nie odpowiadamy. Odpowiadamy tylko za pamięć historyczną, za prawdę historyczną; tę prawdę i tożsamość Polski, budowaną na tej prawdzie, obiecujemy Polakom – powiedział szef polskiego rządu.

Według zapowiedzi rządu w połowie maja mamy poznać szczegóły zmian w prawie, które mają uchronić Polskę przed wypłatą jakichkolwiek odszkodowań wojennych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj