fot. pixabay.com

Porozumienie Polski z Izraelem ws. organizacji wycieczek edukacyjnych

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Izraela podpisali umowę w sprawie organizacji wycieczek edukacyjnych w naszym kraju. Izraelska młodzież nie będzie zabezpieczana przez uzbrojonych funkcjonariuszy służb. Zmianie ulegnie także program wizyt studyjnych. Jednocześnie umowa daje Polsce możliwość organizowania identycznych wycieczek edukacyjnych w Izraelu.

Negocjacje Polski i Izraela dotyczące organizacji wycieczek edukacyjnych izraelskiej młodzieży do naszego kraju trwały niemal rok. Dziś ministrowie spraw zagranicznych Polski i Izraela podpisali umowę, która porządkuje i optymalizuje zasady organizacji takich wizyt.

Została przyjęta zasada równoprawności stron i wzajemności świadczeń – powiedział minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau.

Gwarantuje także stronie polskiej możliwość organizacji polskich wizyt edukacyjnych w Izraelu, na tych samych zasadach – powiedział minister Zbigniew Rau.

Od lat izraelscy uczniowie przyjeżdżali do Polski na wizyty studyjne, dotyczące Holokaustu. Co roku do naszego kraju przyjeżdżało około 40 tysięcy osób. Uczestnicy wycieczek odwiedzali byłe niemieckie obozy koncentracyjne. Izrael zawiesił wyjazdy swojej młodzieży do Polski w połowie czerwca ubiegłego roku. Polski rząd nie godził się na to, aby wizyty były zabezpieczane przez uzbrojonych funkcjonariuszy izraelskich służb. Zgodnie z zawartym porozumieniem, bezpieczeństwo wycieczek będzie gwarantowało państwo przyjmujące.

– Polska jest krajem bezpiecznym, zarówno dla Izraelczyków, Żydów i innych obcokrajowców, dlatego też podczas standardowych sytuacji nie ma potrzeby korzystania ze wzmocnionej koordynacji ze stroną izraelską w zakresie bezpieczeństwa – wskazał minister Zbigniew Rau.

Podpisana umowa reguluje nie tylko kwestie techniczne, ale także organizacyjne i merytoryczne. Nieodłacznym elementem wycieczek edukacyjnych będą spotkania polskiej i izraelskiej młodzieży.

Wspólne spotkania są najlepszym antidotum na krzywdzące i nieprawdziwe skojarzenia – podkreślił szef polskiego MSZ.

Ponadto program wizyt nie będzie obejmował wyłącznie tematyki Holokaustu, ale także kwestie związane z II wojną światową, historią Polski i relacjami polsko-żydowskimi. Szczegóły programu omówią ministrowie edukacji Polski i Izreala 18 kwietnia w Warszawie.

– Nie chodzi tylko o delegacje młodzieży, ale o dialog o naszej historii. Liczę na to, że ta umowa będzie skutkować także przyjazdem młodych Polaków do Izraela. Młodzi ludzie to jest nasza przyszłość, a wiedza o przeszłości jest kluczem do przyszłości – wskazał izraelski minister spraw zagranicznych, Eli Kohen.

Eli Kohen wyraził jednocześnie nadzieję, że Polska powoła w najbliższym czasie ambasadora w Izraelu. Poprzedni przedstawiciel Polski w Tel Awiwie, Marek Magierowski, został poproszony o opuszczenie Izraela w 2021 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl