fot. PAP/EPA

Finlandia dołączyła do NATO

Finlandia stała się członkiem NATO. Przed kwaterą główną Paktu Północnoatlantyckiego zawisła fińska flaga. Granica Sojuszu Północnoatlantyckiego z Rosją wydłużyła się o ponad 1300 kilometrów.

– Mam ogromną przyjemność złożyć na ręce sekretarza Blinkena dokument przystąpienia Finlandii do NATO – powiedział minister spraw zagranicznych Finlandii, Pekka Haavisto.

Chwilę później oficjalnie ogłoszono historyczną decyzję.

– Finlandia stała się 31. członkiem Paktu Północnoatlantyckiego – oświadczono.

Przed kwaterą główną NATO w Brukseli zawisła fińska flaga.

Proces akcesyjny zajął 273 dni. Niemal rok temu – wraz ze Szwecją – Finlandia ogłosiła chęć wejścia do Paktu Północnoatlantyckiego. Podczas czerwcowego szczytu w Madrycie wydali na to zgodę wszyscy sojusznicy. Po decyzji krajowych parlamentów Finlandia jest już członkiem NATO.

– To wielki dzień dla Finlandii i bardzo ważny dzień dla Paktu Północnoatlantyckiego – zaznaczył prezydent Finlandii, Sauli Niinisto.

– 4 kwietnia 1949 roku został podpisany traktat waszyngtoński. Trudno sobie wyobrazić lepszy sposób na świętowanie naszego jubileuszu niż przyjęcie Finlandii jako pełnoprawnego członka do Sojuszu – powiedział sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.  

Członkostwa w NATO pogratulował Finom wicepremier Mariusz Błaszczak.

„Od dziś razem z Finlandią, która dołącza do NATO, stoimy na straży bezpieczeństwa i pokoju. Solidarność sojusznicza w NATO gwarantuje skuteczność działań w obronie obrony naszych wartości i naszej wolności” – napisał na Twitterze minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

Finlandia wydaje na obronność 6 mld euro rocznie. Wnosi do NATO 24 tysiące żołnierzy, 900 tysięcy rezerwistów, ponad 2 tys. pojazdów opancerzonych, 852 sztuki artylerii, 239 czołgów, 26 okrętów i 55 myśliwców. Granica NATO z Rosją wydłuża się o 1340 kilometrów.

– Jednym manewrem, czyli wejściem Finlandii w struktury Sojuszu, NATO ma dwa razy dłuższą granicę z Rosją, niż miało do tej pory. Znaczenie jest gigantyczne – wskazał politolog, dr Bogdan Pliszka

– Kusi mnie, żeby powiedzieć, że to jest jedyna rzecz, którą zawdzięczamy Putinowi. Osiągnął dokładnie odwrotność tego, do czego zmierzał – zauważył amerykański sekretarz stanu, Anthony Blinken.

Wejście Finlandii do NATO zostało dostrzeżone na Kremlu.

– Rozszerzenie NATO jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Rosji i jej interesów narodowych. Zmusza nas to do podjęcia środków zaradczych w celu zapewnienia własnego bezpieczeństwa taktycznego i strategicznego – mówił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

W Brukseli spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu. Obecny w Belgii szef ukraińskiej dyplomacji, Dmytro Kułeba, powiedział, że rozszerzenie Paktu o neutralny dotąd kraj to nowe otwarcie.

– To wyraźny sygnał, że nadszedł czas na przegląd starych strategii i zapatrywań. Nie ma lepszego rozwiązania na zapewnienie transatlantyckiego bezpieczeństwa niż członkostwo Ukrainy w NATO – przekonywał Dmytro Kułeba.

Pod znakiem zapytania stoi wejście Szwecji do NATO. Zgody na akcesję nie wydały jeszcze parlamenty Węgier i Turcji.

– To w dużej mierze gra turecka. Rozgrywa się ona na poziomie relacji Turcji z USA, Turcji z Europą i Turcji z Rosją – zwrócił uwagę ekspert ds. wojskowości, prof. Krzysztof Kubiak.

Jens Stoltenberg jest w kontakcie z Ankarą i jest dobrej myśli.

– Zgodziliśmy się z prezydentem Turcji, aby wznowić spotkania Finlandii, Szwecji i Turcji, aby zapewnić, że możemy poczynić postępy w sprawie przystąpienia przez Szwecję. Szwecja jest teraz w znacznie lepszym miejscu niż przed złożeniem wniosku – zapewnił sekretarz generalny NATO.

Węgry oraz Turcja zarzucają Szwecji wspieranie terroryzmu przez współpracę władz w Sztokholmie z Partią Pracujących Kurdystanu. Jeśli ta kwestia nie zostanie rozwiązana, dalsze rozszerzanie Sojuszu stanie pod dużym znakiem zapytania.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl