fot. pixabay.com

Szwecja chce pogłębić relacje z NATO

Szwecja chce pogłębić swoją współpracę z NATO. Wszystko m.in. poprzez niebezpieczne działania Rosji na Ukrainie.

Szwecja do Sojuszu Północnoatlantyckiego nie należy, ale z NATO ściśle współpracuje. Od jakiegoś czasu jednak z niepokojem patrzy na działania Rosji, którą, przez jej działania na Ukrainie uważa za zagrożenie militarne. Właśnie przez to szefowa szwedzkiego rządu w rozmowie z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergem, wyraziła chęć pogłębienia współpracy.

„Dziękuję Jensowi Stoltenbergowi za rozmowę na temat ważności utrzymania europejskiego porządku bezpieczeństwa i pogłębienia partnerstwa między Szwecją a NATO” – powiedział Magdalena Andersson, premier Szwecji.

Szwecja jest cenionym partnerem NATO, zaznaczył  sekretarz sojuszu Jens Stoltenberg.

„Popieramy prawo każdego narodu do swobodnego wyboru własnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa” – podał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

W 2020 roku szwedzki parament głosami opozycji zobowiązał rząd do przyjęcia tzw. opcji NATO, czyli utrzymania gotowości do wstąpienia w szeregi Sojuszu. Podobną możliwość wyraziła wcześniej Finlandia.

„Szwecja i Finlandia są mocno poruszone propozycjami wysuwanymi przez Rosję, dlatego musimy wyraźnie określić nasze stanowisko przed przyszłotygodniowym rozmowami USA z Rosją” – poinformowała Ann Linde, szefowa szwedzkiego MSZ.

Szwecja chce kontynuować wspólne ćwiczenia z wojskami Sojuszu zarówno w swoim kraju, jak i na Morzu Bałtyckim. Sprzeciwiają się temu Rosjanie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl