W czwartek polsko-brytyjskie konsultacje m. in. o batalionach NATO

Szefowie resortów spraw zagranicznych oraz obrony Polski i Wielkiej Brytanii spotkają się w czwartek na konsultacjach w podwarszawskim Helenowie – poinformowało dzisiaj Ministerstwo Obrony Narodowej. Omówią m.in. funkcjonowanie grup bojowych NATO.

W konsultacjach w formule tzw. kwadrygi wezmą udział minister obrony Mariusz Błaszczak i szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz ich brytyjscy odpowiednicy Gavin Williamson i Boris Johnson. Spotkanie odbędzie się w podwarszawskim Helenowie.

Tematem rozmów ma być współpraca dwustronna, w tym relacje wojskowe. Ministrowie mają też poruszyć sprawę batalionowych grup bojowych NATO, przysłanych przez sojusz w ramach inicjatywy wzmocnienia wschodniej flanki.

W skład wielonarodowego batalionu stacjonującego w Polsce wchodzi brytyjski pododdział zwiadowców, mogących też wypełniać zadania lekkiej piechoty. Wielka Brytania jest tzw. państwem ramowym batalionowej grupy bojowej NATO w Estonii,

Ministrowie złożą też wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Konsultacje w formule „kwadrygi” (czterej ministrowie debatują wspólnie podczas posiedzenia plenarnego, poprzedzonego bilateralnymi spotkaniami szefów poszczególnych resortów) odbywają się regularnie między Polską i Wielką Brytanią.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl