fot. pixabay.com

Federacja Rosyjska celowo próbuje wywołać kryzys żywnościowy

Rosja wykorzystuje żywność jako broń i podważa globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Po wycofaniu się Kremla z umowy zbożowej klęską głodu zostały zagrożone państwa afrykańskie i azjatyckie.

Rosja dolewa oliwy do ognia światowego kryzysu żywnościowego. Po poniedziałkowym wycofaniu się Moskwy z umowy zbożowej, ONZ wezwało rosyjski rząd do zezwolenia na eksport ukraińskiego zboża.

– Oznacza to koniec gwarancji bezpiecznej żeglugi, ograniczenie morskiego korytarza humanitarnego, przywrócenie reżimu tymczasowego, niebezpiecznego obszaru na północno-zachodnim Morzu Czarnym i ponowne sformatowanie Wspólnego Centrum Koordynacyjnego – mówił Dmitry Poliański, zastępca ambasadora Rosji przy ONZ.

Rosja ponownie szantażuje świat głodem.

– Rosyjski szantaż wpływa na życie milionów Ukraińców i dziesiątek milionów innych osób na całym świecie, przede wszystkim w Afryce i Azji, którym grozi wzrost cen żywności i głód – wskazał Dmytro Kuleba, szef ukraińskiego MSZ.

Blokując porty Kijowa, Moskwa zwiększa eksport własnego zboża, w tym skradzionego z czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy.

– Ukraina nie stawia żadnych wymagań w związku z transakcją. Chcieliśmy po prostu kontynuować działalność i zwiększać moce produkcyjne. Chcemy, aby nasze zboże było swobodnie eksportowane i docierało do zagranicznych odbiorców na całym świecie – powiedział Dmytro Kuleba.

Moskwa zasugerowała, że ​​jeśli żądania poprawy eksportu jej zboża i nawozów zostaną spełnione, rozważy przywrócenie porozumienia czarnomorskiego. Pakt, który miał ułatwić dostaw Rosji w ciągu ostatniego roku, również został rozwiązany.

– Jednostronne wycofanie się Rosji z umowy oznacza generalnie jedno. Rosja postanowiła podsycić płomień swojej imperialnej wojny z Ukrainą wznowioną agresją gospodarczą przeciwko najbardziej potrzebującym i wrażliwym państwom i społeczeństwom Globalnego Południa – zaakcentował Zbigniew Rau, szef polskiego MSZ.

Umowa zbożowa została wynegocjowana przez ONZ i Turcję w lipcu ubiegłego roku w celu zwalczania globalnego kryzysu żywnościowego pogłębionego atakiem Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy zaproponował nową umowę zbożową, bez udziału Rosji.

– Inicjatywa zbożowa Morza Czarnego może i powinna dalej działać – jak bez Rosji, to bez Rosji. Porozumienie w sprawie eksportu zboża jest porozumieniem z Turcją i ONZ, i ono pozostaje w mocy. Teraz potrzeba tylko jego starannej realizacji i zdecydowanego nacisku ze strony świata na państwo terrorystyczne – podsumował Wołodymyr Zełenski.

Wołodymyr Zelenski stwierdził, że ONZ i Turcja razem mogą zapewnić eksport ukraińskiego zboża. W ramach czarnomorskiej inicjatywy zbożowej z Ukrainy wyeksportowano prawie 33 mln ton żywności do 45 krajów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl