fot. gov.pl/web/finanse

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa wesprą Rwandę w ograniczaniu szarej strefy

Polscy eksperci z Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej będą wspierać administrację Rwandy m.in. przy zmniejszaniu luki podatkowej, zwalczaniu przestępczości podatkowej czy ograniczaniu szarej strefy – poinformował resort finansów.

Resort finansów dodał, że ministrowie finansów Polski i Rwandy, Magdalena Rzeczkowska oraz Uzziel Ndagijimana, podpisali w Kigali porozumienie o współpracy w obszarze podatków.

„W ramach porozumienia, Polska będzie dzielić się wiedzą, doświadczeniem i najlepszymi praktykami w zakresie uszczelniania i cyfryzacji systemu podatkowego. Polscy eksperci – pracownicy MF i KAS – będą udzielać wsparcia w takich obszarach, jak: zmniejszanie luki podatkowej, zwalczanie przestępczości podatkowej, ograniczanie szarej strefy cyfryzacji administracji skarbowej oraz wdrażania rozwiązań korzystnych dla przedsiębiorców” – wskazało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Jak przypomniał resort, Polska aktywnie wspiera kraje rozwijające się w uszczelnianiu i cyfryzacji systemu podatkowego. MF angażuje się zarówno we współpracę dwustronną (np. z Rwandą), jak i w działania organizacji międzynarodowych (np. OECD).

„Podatki zapewniają niezbędne zasoby do inwestowania w infrastrukturę krytyczną, usługi publiczne oraz programy społeczne. Zdajemy sobie sprawę, że konsolidacja dochodów budżetowych, poprawa ściągalności podatków, zwalczanie uchylania się od opodatkowania i ograniczanie nielegalnych przepływów finansowych są kamieniem węgielnym zrównoważonego rozwoju i zarządzania makroekonomicznego” – powiedziała minister finansów, Magdalena Rzeczkowska.

Według resortu Rwanda jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się krajów w środkowo-wschodniej Afryce.

PAP

drukuj