KAS zawarła porozumienie z Min. Środowiska ws. ograniczenia nielegalnego wydobycia i przemytu bursztynu

Krajowa Administracja Skarbowa zawarła porozumienie z Ministerstwem Środowiska z uwagi na ograniczenie nielegalnego wydobycia oraz przemytu bursztynu w Polsce. Celem współpracy jest zwiększenie wykrywalności przestępstw w tym zakresie.

Poszukiwania legendarnej Bursztynowej Komnaty od kilkudziesięciu lat wzbudzają emocje i zainteresowanie opinii publicznej, natomiast
o współczesnym handlu bursztynem i jego poszukiwaniach nie słyszymy zbyt często, a jest to temat równie zajmujący.

Bursztyn, zwany także polskim złotem, nie traci na swojej wartości, a wprost przeciwnie – zainteresowanie jego wydobyciem rośnie z roku na rok, co nie pozostaje bez wpływu na coraz częstsze próby jego nielegalnego wydobycia.

Konsekwencje nielegalnego wydobywania bursztynu w Polsce oraz jego przemytu to nie tylko uszczuplenie wpływów do budżetu państwa, ale również degradacja środowiska. Właśnie z uwagi na konieczność ograniczenia tych niepokojących tendencji zostało zawarte Porozumienie między KAS a Ministerstwem Środowiska.

Głównym celem podpisanego porozumienia jest szeroko pojętą współpraca prowadząca do zwiększenie wykrywalności przestępstw i wykroczeń skarbowych związanych z nielegalnym obrotem bursztynem.

Dodatkowym aspektem jest ocena i rekomendowanie przez Komisję Kwalifikacyjną najcenniejszych okazów geologicznych (m.in. bursztyn, kamienie szlachetne, półszlachetne i ozdobne oraz meteoryty) do muzeów lub instytucji kulturalnych.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że największa znana bryła ważąca 9,75 kg została znaleziona w 1860 r. na terytorium Polski w okolicach Kamienia Pomorskiego. Obecnie okaz ten znajduje się w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu im. Humboldta w Berlinie.

Polska jest na II miejscu pod względem bogactwa złóż bursztynu, tuż za Rosją,
a przed Ukrainą. Dane statystyczne wskazują jednak, że na polskim rynku znajdują się znaczne ilości bursztynu nielegalnie pozyskanego lub pochodzącego z przemytu. Procederowi temu najczęściej towarzyszy prowadzenie działalności w szarej strefie w postaci unikania płacenia VAT oraz podatku dochodowego, przez co znacznemu uszczupleniu podlegają wpływy do budżetu państwa.

Najbardziej spektakularnym ujawnieniem KAS w tym zakresie było zabezpieczenie w 2017 roku przez pracowników Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu oraz radomskich funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji blisko 3 ton bursztynowego surowca oraz kilkaset sztuk gotowych wyrobów jubilerskich w jednym z warszawskich mieszkań. Spółka, która handlowała bursztynem, nie płaciła VAT, który oszacowano na ponad 440 tys. złotych.

„Przemycany do Polski bursztyn to najczęściej bursztyn surowy, nieobrobiony. Stawka celna dla bursztynu w imporcie wynosi 0 proc., natomiast podatek od towarów i usług VAT wynosi 23 procent. W przypadku importu bursztynu przetworzonego, podatek od towarów i usług VAT wynosi 23 proc., ale dodatkowo obowiązuje stawka celna w wysokości 2,2 proc. od wartości” –przypomina Robert Antoszkiewicz, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Krajowa Administracja Skarbowa/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl