fot. pixabay.com

KAS, SG i CBŚP zlikwidowały nielegalną wytwórnię papierosów, przejęto towar za 1,9 mln zł

W wyniku wspólnej akcji Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej i CBŚP zlikwidowano nielegalną produkcję papierosów i zabezpieczono towar wartości blisko 1,9 mln zł. 6 osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

W oparciu o ustalenia operacyjne służby mundurowe przeszukały 3 posesje, w tym gospodarstwo rolne położone w powiecie inowrocławskim (woj. kujawsko-pomorskie) oraz 4 lokale mieszkalne na terenie tego powiatu i w Bydgoszczy. W akcji brali udział funkcjonariusze mazowieckiej i olsztyńskiej Krajowej Administracji Skarbowej, Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Centralnego Biura Śledczego Policji z zarządów w Radomiu i Olsztynie.

„Na dwóch posesjach, w pomieszczeniach magazynowych, w zaparkowanych samochodach i przyczepie kempingowej ujawnili łącznie ponad 1,9 tony tytoniu i prawie 560 tys. szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zabezpieczyli także linię technologiczną do produkcji papierosów wraz z oprzyrządowaniem oraz materiałami produkcyjnymi, tj. owijki do ustników, bibułkę papierosową, filtry, klej i aromaty” – przekazała rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, Justyna Pasieczyńska.

Jak poinformowała rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG, mjr Mirosława Aleksandrowicz, w chwili gdy mundurowi weszli na teren gospodarstwa rolnego w powiecie inowrocławskim, zastali tam 2 mężczyzn podczas rozładunki krajanki tytoniowej. Przenosili oni worki z tytoniem z samochodu dostawczego do przyczepy kempingowej. Poza nielegalnym towarem i urządzeniami do wytwarzania papierosów, na miejscu ujawniono m.in. palący się stos odpadów poprodukcyjnych – resztki tytoniu, gilzy i pudełka wiodących marek papierosowych.

Znaczne ilości odpadów poprodukcyjnych w postaci pyłu tytoniowego i odpadów papierosowych znajdowały się na wszystkich skontrolowanych posesjach.

Według KAS gdyby towar trafił na rynek, Skarb Państwa mógłby stracić blisko 2,9 mln zł.

Zatrzymano 6 mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. W Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się produkcją nielegalnych papierosów. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych w wysokości 180 tys. zł.

W ocenie śledczych sprawa ma charakter rozwojowy. Dalsze czynności prowadzą równolegle Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie i CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

PAP

drukuj