fot. PAP/Leszek Szymański

Senat zagłosuje jutro nad wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich

Jutro w Senacie odbędzie się głosowanie ws. wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Taką decyzję podjął dziś rano konwent seniorów.

O włączeniu do porządku obrad punktu dot. wyboru nowego RPO zdecydował konwent seniorów, w którym – obok marszałka, wicemarszałków i szefów grup senackich – wzięła udział senator Lidia Staroń, która kandyduje na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

Sejm we wtorek powołał kandydatkę PiS na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Teraz konieczna jest jeszcze zgoda Senatu.

Wicemarszałek Senatu, Marek Pęk, podkreślił, że klub PiS poprze Lidię Staroń. Jak mówił, senatorowie dobrze znają kandydatkę, dlatego opóźnianie głosowania było bezcelowe.

– Była pewna wątpliwość frekwencyjna, czy wszyscy senatorowie będą mogli być obecni. Ona została wyjaśniona pozytywnie, więc mam nadzieję, że na posiedzeniu będzie wysoka frekwencja i dokonany zostanie wybór. Myślę, iż pani senator Lidia Staroń jest wszystkim w Senacie dobrze znana, bo jest senatorem kilku kadencji. Wiemy, jakie są jej: droga polityczna, dokonania, dorobek. Debata jest formalnością od strony merytorycznej – powiedział Marek Pęk.

Wśród tematów drugiego dnia obrad Senatu jest m.in. drugie czytanie uchwały w sprawie upamiętnienia ofiar wywózek na Syberię w 80. rocznicę czwartej deportacji. Senatorowie zajmą się też nowelą ustawy o systemie oświaty i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, która przewiduje, że minister edukacji i nauki w celu realizacji polityki oświatowej państwa będzie mógł ustanawiać programy i przedsięwzięcia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl