Senat poparł nowelę ustawy medialnej

Senat popart nowelizację ustawy medialnej autorstwa PiS. Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 57 senatorów, 23 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja ustawy o RTV trafi do prezydenta. Zakłada ona m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia.

W myśl nowelizacji zmniejszona ma być liczebność rad nadzorczych spółek medialnych, a nowe organy ma powoływać minister skarbu.

W trakcie senackiej debaty Platforma Obywatelska zgłosiła wniosek o przełożenie dyskusji nad nowelą na następne posiedzenie Izby – jednak nie uzyskał poparcia.

Senackie komisje (Kultury i Środków Przekazu oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności) wniosły o przyjęcie nowelizacji bez poprawek.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski, podkreślił, że zmiany przyczynią się m.in. do obniżenia kosztów i racjonalizacji zarządzania spółkami publicznej radiofonii i telewizji.

– Projektowane zmiany przyczynią się także do przywrócenia w nich standardów zawodowych i etycznych, jakich wymaga realizacja misji publicznej określonej w art. 21 ust. 1 nowelizowanej ustawy o radiofonii i telewizji. Cytuję: Publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną oferując – na zasadach określonych w ustawie – całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością – mówił senator Jan Maria Jackowski.

Wczoraj Sejm zaakceptował poprawki zgłoszone do projektu noweli przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Jedna z nich zobowiązuje ministra Skarbu Państwa do dostosowania statutów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia do przepisów nowelizacji.

Nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji krytykuje opozycja.

Zarzuty odpierał wiceminister kultury ds. reformy mediów Krzysztof Czabański. Jak powiedział, procedowane przepisy nie są sprzeczne z żadnymi regulacjami.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl