Senat: powstanie Polonijna Rada Konsultacyjna

Przy Marszałku Senatu powstanie Polonijna Rada Konsultacyjna, która będzie doradzać izbie w sprawach dot. Polonii i Polaków za granicą – zdecydował Senat podczas czwartkowego głosowania. Członkowie Rady zostaną wybrani spośród reprezentantów organizacji polonijnych.

Przewodnicząca senackiej komisji łączności z Polakami za granicą – Janina Sagatowska z Prawa i Sprawiedliwości – podkreśla, że Rada powstaje po to, by dać Polonii poczucie wpływu na ich własne sprawy.

Zadaniem Polonijnej Rady Konsultacyjnej będzie wyrażanie opinii w sprawach istotnych dla Polonii i Polaków za granicą – tłumaczy Janina Sagatowska.

– Ta rada ma liczyć do 15 członków. Będzie się zbierać przynajmniej raz w roku – a przynajmniej takie są zapisy uchwały. Będą opiniować ustawy istotne dla nich, sprawy, które ewentualnie będą podejmowane przez Senat, a dotyczyć będą Polonii (np. Karta Polaka, ustawa o repatriacji czy inne) i wtedy pan marszałek będzie zapraszał do siebie albo w trybie obiegowym zwracał się do członków tejże rady o wyrażenie opinii. To będzie opiniotwórcze, konsultacyjne ciało przy marszałku Senatu – wyjaśnia Janina Sagatowska.

Wyniki prac Polonijnej Rady Konsultacyjnej Marszałek Senatu przedstawi Prezydium izby i właściwym komisjom senackim. Opinie Rady nie będą mieć charakteru wiążącego dla tych gremiów.

Senat sprawował pieczę nad Polonią od 1989 r. W 2012 r. pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Obecnie środki te wracają do dyspozycji Senatu – w 2016 r. są wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych konkursu, od 2017 r. ma nimi zarządzać Senat.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl