fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Senat zajmuje się rządowym projektem dot. przywrócenia lokalnych połączeń PKS

Senat proceduje dziś rządowy projekt ustawy o odtworzeniu lokalnych połączeń Państwowej Komunikacji Samochodowej. To jedna z obietnic przedstawionych w ramach tak zwanej „Nowej Piątki” Prawa i Sprawiedliwości.       

Ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej została zapowiedziana w lutym. Dzięki nowym rozwiązaniom mają być przywracane zlikwidowane wcześniej połączenia w małych miejscowościach. Ma to przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu.

Dzięki ustawie – jeszcze w tym roku – samorządy, które uruchomią połączenia autobusowe, mają dostać 300 milionów złotych. W kolejnych latach dofinansowanie ma sięgnąć do 800 mln zł.

– W wielu miejscowościach, mniejszych ośrodkach, została zlikwidowana siatka połączeń komunalnych oraz publicznych – wskazał senator Jan Maria Jackowski.

– Osoby mieszkające tam mają problem z dojazdem do szpitala, urzędu, szkoły, pracy, na zakupy. Jest to duży problem, którego nie doceniają elity wielkomiejskie, ponieważ żyją w innym standardzie – dodał polityk.

W ubiegłym tygodniu ustawę przyjął Sejm. Jeśli senatorowie opowiedzą się za przepisami, projekt trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj