Krym bez energii elektrycznej

Półwysep Krymski został pozbawiony co najmniej jednej czwartej energii elektrycznej. Z powodu uszkodzenia słupa energetycznego Ukraina przerwała dziś wieczorem dostawy prądu na zajęty przez Rosję Krym.

Według wstępnych danych słup energetyczny w rejonie Kachowki w obwodzie chersońskim został zniszczony w następstwie wybuchu – wynika
z opublikowanego w czwartek komunikatu lokalnej policji.

Krym, który Rosja zaanektowała w marcu 2014 roku, ustawicznie doświadcza braków prądu, który jest dostarczany z Ukrainy, co, jak podaje Reuters, jeszcze bardziej zaognia stosunki między Moskwą a Kijowem.

Ukraiński państwowy operator energetyczny Ukrenergo zapewnił, że uczyni wszystko, by wznowić dostawy prądu jeszcze tego dnia przed sylwestrową północą. Zastrzegł jednak, że pogorszenie się pogody i problemy z dojazdem ekip remontowych do miejsca powalonego słupa mogą opóźnić naprawę.

Krym, który przed aneksją 70 proc. energii elektrycznej otrzymywał z tzw. kontynentalnej części Ukrainy, przeżył poważne zaciemnienie pod koniec listopada. Nieznani sprawcy wysadzili wówczas cztery trakcje energetyczne
w obwodzie chersońskim, które przesyłały prąd z ukraińskich elektrowni dla blisko 2 mln mieszkańców półwyspu.

Rosjanie uruchomili w grudniu linię energetyczną, która ma dostarczać prąd na Krym z Kraju Krasnodarskiego w Rosji.

Przedstawiciele władz Krymu twierdzą, że zapotrzebowanie półwyspu na energię elektryczną będą w stanie pokryć bez udziału Ukrainy do maja 2016 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl