fot. PAP

Posiedzenie RBN ws. sytuacji na Ukrainie

Sytuacja na Ukrainie będzie tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. To odpowiedź na śmiałe działania Rosji względem Ukrainy. Izba parlamentu Rosji zezwoliła w sobotę na użycie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę zwrócił się prezydent Putin, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej.

W niedzielę w Kancelarii Premiera Donalda Tuska odbyło się spotkanie dot. sytuacji na Ukrainie. Jego uczestnicy podkreślali, że wobec wydarzeń na Ukrainie, Polska musi być aktywna.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że rozważana jest wizyta „znaczącej grupy polityków europejskich” w Kijowie. Przypomniał wizytę prezydent Lecha Kaczyńskiego w zagrożonym przez wojska rosyjskie Tbilisi.

Te słowa, które wtedy padły – najpierw Gruzja, potem Ukraina, kraje nadbałtyckie, a w końcu Polska – są dzisiaj przyjęte przez prawie wszystkich jako coś, co trzeba brać pod uwagę; jako słowa, które niestety okazały się prawdziwe – mówił Jarosław Kaczyński.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych zwrócił uwagę na działania rządu Donalda Tuska, który po latach eksperymentów z polityką wschodnią doszedł do wniosku, że należy wrócić do klasycznej linii polskiej polityki zagranicznej.

Chciano odejść od eksperymentowania z pojednaniem z Rosją na rzecz wspierania ambicji ukraińskich, utrzymania Ukrainy jako państwa wolnego, demokratycznego, współpracującego z Europą – to był cel dyplomacji polskiej do 2007 r., który został przerwany na kilka lat. Co można dzisiaj zrobić? Można zacząć od porządkowania polskiej polityki zagranicznej, znaleźć wiarygodnego ministra spraw zagranicznych, który będzie znał problemy wschodnie; następnie, zmobilizować światową opinię publiczną do tego, aby nie doszło do wojny, do zajęcia zdominowania Ukrainy – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

Dziś odbędzie się także nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw UE w związku z sytuacją na Ukrainie. Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wezwał do poszanowania jedności i suwerenności Ukrainy. Naruszenie suwerenności kraju „jest nie do pomyślenia w XXI wieku na kontynencie europejskim” – powiedział Barroso.

RIRM

drukuj