fot. PAP/EPA

Rolnicy ponownie zablokują drogi

Rolnicy po raz drugi zablokują drogi nr 61 i 8 w Augustowie. Blokada rozpocznie się dziś o godz. 12.00 i ma trwać trzy godziny.

Gospodarze są niezadowoleni z wycen gruntów pod budowę obwodnicy Augustowa. Alarmują, że wartość ich nieruchomości została zaniżona przez rzeczoznawcę.

– Blokujemy drogi ponieważ wyczerpaliśmy już wszystkie inne możliwości. Kilkakrotnie podnosiliśmy tę sprawę w rozmowach z wojewodą podlaskim. Niektóre gospodarstwa musiały zostać całkowicie okrojone, bądź zlikwidowane. Zostały wyburzone budynki, a pieniądze za nie otrzymane nie pozwalają ludziom odkupić ziemi ani budynków. W tej chwili jest to 28 odwołań w ministerstwie. Mają być one rozpatrzone do 15–go, ale jeżeli będzie wyceniał ten sam rzeczoznawca to nic to nie da – powiedziała Jolanta Harasim, przewodnicząca komitetu protestacyjnego.

Rzeczoznawca wycenił grunty niektórych osób poniżej 40 tys. zł za hektar, a inne tej samej klasy nawet po 150 tys. zł. Gospodarze żądają zmiany rzeczoznawcy, chcą także w tej sprawie spotkać się z wojewodą.

Niewykluczone, że do kolejnego protestu rolników dojdzie przed urzędem podlaskim w Białymstoku.

RIRM

drukuj