Zbliża się ogólnopolski protest rolników

Coraz bliżej ogólnopolskiej akcji protestacyjnej rolników przeciwko nieprawidłowościom przy sprzedaży ziemi rolnej. Podejmowane przez gospodarzy próby rozmów na ten temat z przedstawicielami rządu nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

W związku z brakiem wyników dialogu rolnicy wstępnie wyznaczyli datę protestu. Ogólnopolska akcja ma się rozpocząć w środę 26 lutego.

– Minister Kalemba powiedział, że nie będzie rozmawiał; pani wiceminister Szalczyk powiedziała, że nie będzie rozmawiała – stąd takie oburzenie i protest. My cały czas apelujemy, że chcemy rozwiązywać problemy przy stole a nie na ulicy. Pan minister zobowiązał się, że przyśpieszy prace nad ustawą o powołaniu Komisji Dialogu Społecznego, że będzie ustawa o Funduszach Gwarancyjnych dla tych rolników którzy zostali oszukani przez różne podmioty i do tej pory nic z tego nie ma. My żądamy, aby wstrzymał sprzedaż ziemi dla spółek z obcym kapitałem, aby wprowadził dzierżawę jako pełną, sprawną formę władania gruntami – nie tylko sprzedaż. Widocznie pan minister nie ma nic do gadania w tym rządzie – mówił Edward Kosmal, przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego.

Do tej pory rolnicy protestowali w Szczecinie i Koszalinie. Jedną z form protestu była blokada drogi nr 10 przez ciągniki.

Protestujący żądają zmian w procedurach obrotu ziemią. Twierdzą, że ziemia przeznaczona na powiększenie gospodarstw rodzinnych trafia do zagranicznych koncernów za pośrednictwem podstawionych osób.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl