fot. Paweł Palembas

[TYLKO U NAS] R. Pyffel: Losy Polski w dużej mierze zależą od świata pozaeuropejskiego

Rosja zwiększa swoje wpływy w Afryce. Będzie to bardzo ważny kontynent, zwłaszcza jesienią. Tamtejsze kraje odczują głód, przez co możemy być świadkami wielkiej fali migracji. Losy Polski w dużej mierze zależą od świata pozaeuropejskiego – powiedział Radosław Pyffel z Instytutu Sobieskiego, ekspert ds. Chin i Azji, na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia”.

Radosław Pyffel wskazał, że „na polach Ukrainy kształtuje się nowy globalny porządek. Wiele wyjaśni się jesienią. Poza wspomnianymi polami bitewnymi są także inne szachownice”.

– Mamy do czynienia z rozgrywką na wielu frontach, przede wszystkim widzimy to na polu gospodarczym. Globalna inflacja dotyka m.in. Stanów Zjednoczonych czy strefy euro. Druga sprawa to rywalizacja o surowce. Tutaj szczególnie istotna jest rola Chin i Indii, dlatego że wykorzystują one sytuację. Rosja została poddana presji sankcji, co skierowało ją w stronę świata pozaeuropejskiego. Dzięki temu Indie kilkukrotnie zwiększyły zakup rosyjskich ropy i węgla, a surowce kupują po niższej cenie. W tym samym kierunku idą Chiny – zaznaczył gość Radia Maryja.

Istotne w tym kontekście będzie to, jak zachowa się Europa – na ile sankcje okażą się być szczelne, na ile kraje Zachodu będą w tym konsekwentne, ponieważ cena surowców poszła w górę – kontynuował ekspert ds. Chin i Azji.

– Do tego dochodzi prawdopodobny kryzys żywnościowy. Prezydent Wołodymyr Zełenski mówił, że „Afryka jest zakładnikiem wojny”, dlatego że to tamtejsze kraje odczują jesienią brak żywności. Natomiast w Polsce żywność zdrożeje. Jeżeli w państwach afrykańskich zacznie się głód, możemy być świadkami wielkiej fali migracji – powiedział.

Radosław Pyffel zwrócił uwagę na to, że „Rosjanie mają zdolności do globalnego działania”.

– W Afryce walczą wagnerowscy. Rosja zwiększa tam swoje wpływy. Będzie to bardzo ważny kontynent, zwłaszcza jesienią. Wtedy dużo będzie mogło zależeć od Moskwy, która częściowo kontroluje wywóz żywności z Ukrainy, ale także sama jest jej producentem. (…) Losy Polski w dużej mierze zależą od świata pozaeuropejskiego – powiedział gość „Aktualności dnia”.  

Cała audycja, której gościem był Radosław Pyffel, dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl