Fala zniszczeń po nocnej nawałnicy

Tragiczne skutki po wczorajszej nawałnicy: pięć osób nie żyje – w tym dwoje dzieci, a kilkadziesiąt jest rannych, blisko 10 tysięcy interwencji straży pożarnej i w kulminacyjnym momencie nawet 0,5 mln osób bez prądu. Najgorzej było w województwie pomorskim. W wielu miejscach wciąż trwa usuwanie skutków nawałnicy.

Powyrywane drzewa, zerwane dachy, uszkodzone samochody i zalane ulice – to skutki wczorajszej nawałnicy. Największe zniszczenia odnotowano w województwie pomorskim – strażacy interweniowali tam ponad tysiąc razy.

– Najwięcej zdarzeń było w powiecie chojnickim, kościerskim, kartuskim oraz bytowskim – poinformował st. kpt. Łukasz Płusa, rzecznik komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Gdańsku.

W powiecie chojnickim powalone drzewa nie tylko zablokowały drogi, ale także zabiły pięć osób. Wśród ofiar są m. in. dwie dziewczynki w wieku 13 i 14 lat, które właśnie przebywały na obozie.

– Będą podjęte działania wyjaśniające, te działania podjęła już prokuratura – wskazał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podczas specjalnej odprawy służb dotyczącej nawałnic.

Szef resortu zapowiedział także kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży.

– Zrobimy wszystko, żeby nie doszło do tego rodzaju zdarzeń, ale nasze możliwości są, jak wiemy, ograniczone ze względu na siły natury – mówił minister.

Premier Beata Szydło, która wzięła dziś udział w posiedzeniu pomorskiego zespołu zarządzania kryzysowego, złożyła natomiast kondolencje rodzinom ofiar oraz zapowiedziała pomoc finansową dla poszkodowanych.

Groźnie było także w województwie kujawsko-pomorskim – zaznaczał jego wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

– Takiej skali strat i zniszczeń po ostatniej nocy, po burzy i bardzo silnych wiatrach w woj. kujawsko-pomorskim jeszcze nie mieliśmy – akcentował Mikołaj Bogdanowicz.

Na Kujawach, podobnie jak na Pomorzu, setki gospodarstw domowych było pozbawionych prądu. Ze skutkami wczorajszej nawałnicy walczą także mieszkańcy województwa wielkopolskiego. Na wsparcie finansowe mogą liczyć ze środków rządowych – mówił starosta powiatu wrzesińskiego.

– Doraźna pomoc jest na poziomie 6 tys. złotych dla tych najbardziej poszkodowanych – wskazał Dionizy Jaśniewicz.

Z takiej pomocy mogą skorzystać poszkodowani z całego kraju. Wczorajsze nawałnice zaskoczyły wielu mieszkańców Polski, którzy nie byli przygotowani na takie warunki meteorologiczne.

Kolejnej nocy również mogą pojawić się tak gwałtowne zjawiska pogodowe – akcentował klimatolog Rafał Maszewski.

– Głównie na wschodzie, południowym wschodzie – tam jest największe zagrożenie gwałtownymi burzami. Miejmy nadzieję, że nie tak potężnymi jak te, które miały miejsce poprzedniej nocy – powiedział klimatolog.

Specjalną zbiórkę na rzecz poszkodowanych w wyniku zniszczeń, jakie spowodowały burze i nawałnice uruchomił Caritas Polska. Aby pomóc poszkodowanym można wysłać SMS z hasłem WICHURA pod numer 72052 lub dokonać wpłaty na konto Caritas.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl