F. Timmermans przedstawi efekty dialogu Polski i KE

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans dzisiaj na spotkaniu ministrów ds. europejskich krajów UE w Brukseli przedstawi stan rozmów prowadzonych pomiędzy Polską i Komisją Europejską na temat praworządności.

Podczas ostatnich negocjacji z przedstawicielami polskich władz, Frans Timmermans zapowiadał, że do 14 maja powinno zostać wypracowane wstępne porozumienie pomiędzy stronami w tej sprawie.

Europoseł Karol Karski (PiS) powiedział w niedzielę PAP, że porozumienie zostało już zawarte przez premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego KE Jean-Claude’a Junckera.

„Pozostały do wyjaśnienia formalne kwestie pomiędzy ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem i wiceszefem KE Fransem Timmermansem. To się odbywa, jeśli już się nie odbyło. Sprawa jest praktycznie zakończona” – powiedział Karol Karski.

Jego zdaniem, kwestia dialogu pomiędzy Polską i KE ws. praworządności jest „praktycznie zamknięta”.

„Ustawy dotyczące sądownictwa w Polsce zostały zmienione. Niezależnie od tego, czy sprawa zostanie całkowicie formalnie zamknięta na spotkaniu ministrów ds. europejskich w Brukseli, w którym weźmie udział Timmermans, czy też stanie się to nieco później, jest to już przesądzone. Trudno sobie wyobrazić, że porozumienie zawarte przez premiera Morawieckiego i przewodniczącego Junckera nie zostanie zrealizowane. Widać gołym okiem, że tą sprawą Bruksela przestaje żyć” – zaznaczył europoseł.

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE nie komentuje informacji medialnych, według których Polska wypracowała już wstępne porozumienie z KE.

Na początku maja Jacek Czaputowicz spotkał się w Brukseli z Fransem Timmermansem. Po spotkaniu wiceszef KE podkreślił, że porozumienie z Polską nie zostało jeszcze osiągnięte, ale rozmowy zmierzają w dobrym kierunku. Szef polskiej dyplomacji zapewnił z kolei w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli, że Polska chce wykazać otwartość na postulaty KE, aby zamknąć spór, i dodał, że strona polska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej.

W grudniu 2017 roku KE uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo. Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obydwie strony.

Oprócz kwestii dotyczących praworządności, ministrowie będą omawiać przygotowania do szczytu Rady Europejskiej 28-29 czerwca oraz propozycje Komisji Europejskiej dotyczące kolejnego siedmioletniego budżetu Unii.

Polskiej delegacji na poniedziałkowym spotkaniu ministrów będzie przewodniczył wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

PAP/RIRM

drukuj