Dzisiaj zostanie powołany nowy sędzia TK

Dziś w miejsce obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego wybrany zostanie nowy sędzia. Wczoraj sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała wniosek o powołanie prof. Michała Warcińskiego na to stanowisko. Jego kandydaturę zgłosił Prawo i Sprawiedliwość.

Prof. Michała Warciński urodził się w 1979 r. Jest absolwentem wydziału prawa i administracji UW, a także absolwentem prawa kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Był adiunktem w instytucie wymiaru sprawiedliwości, specjalistą ds. orzecznictwa w Sądzie Najwyższym.

– Specjalizuje się w prawie cywilnym, zobowiązań oraz prawie rzeczowym. W jego dorobku znajduje się problematyka tzw. horyzontalnego oddziaływania norm konstytucyjnych. W zakresie jego zainteresowań naukowych, udokumentowanych publikacjami – pozostaje także prawo procesowe cywilne. To autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym dwóch monografii; współautor monografii oraz współautor, popularnego wśród teoretyków i praktyków prawa cywilnego, komentarza do kodeksu cywilnego. Zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazują, że jest on dobrym kandydatem na sędziego TK – powiedział Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości.

19 grudnia kończy się kadencja sędziego Andrzeja Rzeplińskiego, obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego.


RIRM

drukuj