Dzisiaj zostanie powołany nowy sędzia TK

Dziś w miejsce obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego wybrany zostanie nowy sędzia. Wczoraj sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała wniosek o powołanie prof. Michała Warcińskiego na to stanowisko. Jego kandydaturę zgłosił Prawo i Sprawiedliwość.

Prof. Michała Warciński urodził się w 1979 r. Jest absolwentem wydziału prawa i administracji UW, a także absolwentem prawa kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Był adiunktem w instytucie wymiaru sprawiedliwości, specjalistą ds. orzecznictwa w Sądzie Najwyższym.

– Specjalizuje się w prawie cywilnym, zobowiązań oraz prawie rzeczowym. W jego dorobku znajduje się problematyka tzw. horyzontalnego oddziaływania norm konstytucyjnych. W zakresie jego zainteresowań naukowych, udokumentowanych publikacjami – pozostaje także prawo procesowe cywilne. To autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym dwóch monografii; współautor monografii oraz współautor, popularnego wśród teoretyków i praktyków prawa cywilnego, komentarza do kodeksu cywilnego. Zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazują, że jest on dobrym kandydatem na sędziego TK – powiedział Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości.

19 grudnia kończy się kadencja sędziego Andrzeja Rzeplińskiego, obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego.


RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl