fot. https://twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm: Dziś odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy dotyczącego ochrony zdrowia i medyków

Szybsze zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia oraz objęcie pracowników punktów szczepień dodatkową ochroną prawną – to założenia projektu ustawy, który z poprawkami poparła wczoraj sejmowa Komisji Zdrowia.

Jak podkreśla resort zdrowia, projekt był oczekiwany przez wiele środowisk, m.in. medyków i osób z sektora ochrony zdrowia. Celem regulacji jest przyspieszenie osiągnięcia poziomu nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. PKB w 2023 r., to także określenie ścieżki dalszego wzrostu do 7 proc. PKB w 2027 r.

Obecnie minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia zakłada wzrost do wysokości 6 proc. PKB do 2024 r. i w latach kolejnych. Zmiany pozwolą m.in. na zasilenie systemu ochrony zdrowia dodatkowymi środkami w kwocie szacowanej łącznie w latach 2022–2027 na ponad 80 mld zł oraz osiągnięcie w 2027 r. nakładów na ochronę zdrowia na poziomie przekraczającym 215 mld zł. O tym mówił podczas posiedzenia komisji wiceminister zdrowia, Sławomir Gadomski.

Dzięki tej ustawie osiągniemy 5,75 proc. PKB, a w 2026r. 6,8 proc. PKB. Według tych szacunków związanych z PKB i wskaźników referencyjnych, do roku 2027 nakłady sumarycznie dadzą nam więcej dla systemu ochrony zdrowia – powiedział Sławomir Gadomski.

Sejmowa komisja zdrowia przyjęła poprawki do projektu. Jedna z nich zakłada objęcie pracowników punktów szczepień dodatkową ochroną prawną, wiąże się to z atakami na punkty szczepień i z groźbami kierowanymi wobec personelu medycznego.

Naruszenie nietykalności pracownika punktu szczepień ma podlegać karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat trzech. Drugie czytanie rządowego projektu zaplanowano na godz. 14.30.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl