fot. pixabay.com

Sejm przyjął część poprawek senackich do ustawy okołobudżetowej na 2022 roku

Sejm przyjął w piątek część senackich poprawek do ustawy okołobudżetowej na 2022 r.; to poprawki redakcyjne, ujednolicające regulacje oraz doprecyzowujące przepisy.

W czwartek Senat głosował nad poprawkami do ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022. Senatorowie opowiedzieli się za wprowadzeniem poprawek do przepisów uchwalonych przez Sejm. [czytaj więcej]

Sejm zgodził się na przyjęcie poprawek redakcyjnych, wniosków, które mają ujednolicić regulacje oraz doprecyzować przepisy. Inne poprawki, na których przyjęcie zgodził się Sejm, zmierzają – jak wynika z uzasadnienia Senatu – do zapewnienia spójności wewnętrznej ustawy okołobudżetowej oraz ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, jeśli chodzi o sposób zapisywania określonych w nich kwot.

Posłowie odrzucili poprawkę wykreślającą z ustawy okołobudżetowej przepisy, które m.in. pozwalają wykorzystać środki z Funduszu Szerokopasmowego lub z Funduszu Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców na finansowanie zadań związanych z informatyzacją państwa. Inna odrzucona poprawka blokuje możliwość przesuwania środków w ramach budżetów kancelarii prezydenta oraz kancelarii premiera, a także w ramach budżetu MON. Nie przyjęto też poprawki, która w roku 2022 likwiduje obowiązek ustalania wydatków na budowę, remonty czy utrzymanie dróg w kwocie nie niższej niż 18 proc. planowanych na danych rok wpływów z akcyzy od paliw.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022 jest bezpośrednio związana z realizacją przyszłorocznej ustawy okołobudżetowej. Ustala ona m.in. odpisy na fundusze socjalne w oparciu o wartości z roku 2019, a więc odmraża podstawy do naliczania tych funduszy w stosunku do regulacji z 2021 o jeden rok. Przewiduje też przekazanie w 2022 r. skarbowych papierów wartościowych o wartości 500 mln zł na szkolnictwo wyższe i naukę oraz obligacji o wartości 1 mld zł na rzecz Agencji Badań Medycznych i Narodowego Funduszu Zdrowia. W ustawie proponuje się też ustalenie w 2022 r. wysokości wynagrodzeń sędziów, prokuratorów i innych pracowników w odniesieniu do ogłoszonego przez GUS przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2020 r.

Ustawa czeka na podpis prezydenta.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl