Pos. Sobecka i Siarkowska apelują do TK o jak najszybsze rozpatrzenie skargi w sprawie dopuszczalności tzw. aborcji  

Nadal nie jest znany termin rozprawy Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej skargi ws. dopuszczalności tzw. aborcji eugenicznej. W odpowiedzi na list otwarty w tej sprawie, prezes TK Julia Przyłębska poinformowała, że sprawa jest rozpatrywana przez Trybunał w pełnym składzie. Zapewniła też, że dokona wszelkich starań, aby w tej i innych sprawach, którymi zajmuje się Trybunał, nie było nieuzasadnionej zwłoki.

W liście do prezes Julii Przyłębskiej poseł Anna Sobecka i Anna Siarkowska zaapelowały o jak najszybsze rozpatrzenie skargi. Od skierowania jej do Trybunału minęło już blisko dziesięć miesięcy. Wcześniej prezes Julia Przyłębska mówiła, że wyrok w tej sprawie zapadnie w ciągu kilku miesięcy.

Autor skargi poseł PiS Bartłomiej Wróblewski wskazał, że orzecznictwo ws. ochrony życia wymaga solidnego przygotowania, ale nie może się przeciągać.

– Wszyscy mamy nadzieję na rychłe rozstrzygnięcie. Tym bardziej, że podstawowe, istotne w tej sprawie kwestie, zostały już wyjaśnione przez trybunał w 1997 roku – w szczególności to, że życie ludzkie podlega konstytucyjnej ochronie także przed urodzeniem. Nie może być różnicowana ta ochrona w zależności od tego, czy ktoś jest chory czy zdrowy. Dlatego liczę na szybkie zakończenie tej sprawy, na szybkie wyznaczenie daty orzeczenia Trybunału i wyrok, zgodnie z którym aborcja eugeniczna uznana zostałaby za niekonstytucyjną – podkreśla Bartłomiej Wróblewski.

Pod wnioskiem do TK o stwierdzenie niezgodności z konstytucją prawnej możliwości zabijania chorych, nienarodzonych dzieci podpisała się grupa ponad 100 posłów z kilku ugrupowań, m.in. z PiS i Kukiz’15.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w swoich stanowiskach wnieśli o stwierdzenie niekonstytucyjności zaskarżonych przepisów.

RIRM

drukuj