By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34924036

Sejm wybierze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Sejm w bloku głosowań zdecyduje dziś kto zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. PIS zgłosiło kandydaturę Zofii Romaszewskiej, dawnej opozycjonistki z PRLu.

PO i SLD miały na początku wspólnego kandydata Adama Bodnara, który pełni obecnie funkcję wiceprezesa wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Bodnar nie ukrywał swoich lewackich poglądów. Popiera związki dewiantów seksualnych a także adopcję dzieci przez homoseksualistów.

To spotkało się jednak ze sprzeciwem konserwatystów w PO, którzy zaproponowali kandydaturę posła tej partii Sławomira Piechoty. Poseł Arkadiusz Mularczyk wiceszef Klubu Parlamentarnego Zjednoczonej Prawicy zauważa, że jak zwykle zwycięży arytmetyka sejmowa. Walka rozegra się miedzy Piechotą a Bodnarem.

– Bodnar to kandydat nie do przyjęcia z uwagi na swoje światopoglądowe oceny wielu zjawisk społecznych. Wydaje się więc, że to pan Piechota ma największe szanse na zwycięstwo. Uważam, że to nie jest dobra sytuacja, w której czynny parlamentarzysta trafi na tak ważną funkcję. Zobaczymy, jak się ułoży arytmetyka wyborcza. Pani Romaszewska jest znaną działaczką jeżeli chodzi o prawa człowieka, z dużym dorobkiem, doświadczeniem, autorytetem społecznym – powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk.

Wybór będzie musiał jeszcze zatwierdzić Senat. Prawdopodobnie zajmie się tym na posiedzeniu w dniach 5-7 sierpnia.

We wtorek zakończyła się 5-letnia kadencja dotychczasowej RPO Ireny Lipowicz. Dotychczasowy rzecznik pełni obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę.

Podstawowym zadaniem RPO jest stanie na straży wolności oraz praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji i innych przepisach prawa.


TV Trwam News/RIRM

drukuj