Sejm: projekt ustawy o wsparciu rodzin trafi do prac w komisji

Sejm skierował rządowy projekt ustawy w sprawie wsparcia rodzin do prac Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Chodzi o dokument wprowadzający m.in. zmiany w programie „Rodzina 500 plus” i ułatwiający zakładanie żłobków. To efekt przeglądu systemu wsparcia rodzin, do którego zobowiązała rząd ustawa wprowadzająca program „Rodzina 500 plus”.

Połowie nie zgodzili się na jego odrzucenie, o co wnosiła Platforma Obywatelska.

Projekt trafi do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Podczas dyskusji w Sejmie poseł Magdalena Kochan z PO uzasadniała złożenie wniosku o odrzucenie projektu.

– Wbrew tytułowi tak naprawdę utrudniacie rodzinom życie. Nie pomagacie rodzinom. Prace nad tą ustawą zaprzeczają zasadom legislacji – 19 zmienianych ustaw, a brak konsultacji społecznych. Jedyne, przeprowadzone w komisji wspólnej rządu i samorządu, odbywały się wtedy, kiedy numer druku już był projektowi nadany. Zabieracie kolejne kompetencje samorządowi województwa – wyjaśniała Małgorzata Kochan.

W odpowiedzi poseł  Dominik Tarczyński z PiS-u wymienił inicjatywy rządu PO-PSL uderzające w rodzinę.

– Chciałbym zapytać, czy ta troska, którą teraz okazujecie, jest dowodem tego, co przez 8 lat robiliście? Symbolem tego, co robiliście w trosce o rodziny, było podwyższenie VAT-u na ubranka i wózki. Obniżyliście za to VAT na prezerwatywy i trumny. Za waszych czasów drogo było się rodzić. Za naszych czasów tanio będzie się rodzić – podkreślił Dominik Tarczyński.  

Projekt nowelizacji ma ujednolicić i doprecyzować przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych i pomocy osobom uprawnionym do alimentów, a także ułatwić zakładanie żłobków i obniżyć koszty opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Do końca kwietnia 2017 roku programem „Rodzina 500 plus” objęto już blisko 4 mln dzieci, a do rodzin trafiło ponad 25 mld zł, co znacząco zmniejszyło ubóstwo wśród dzieci.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl