WSKSiM: Drugi dzień kongresu ,,Katolicy i osoba ludzka – szanse i zagrożenia”

Dziś drugi i ostatni dzień XI Międzynarodowego Kongresu ,,Katolicy i osoba ludzka – szanse i zagrożenia”. Dwudniowe spotkanie naukowe odbywa się murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Kongres organizowany jest w roku 70. rocznicy ogłoszenia ,,Powszechnej deklaracji praw człowieka” i 40.  rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża.

Podczas dzisiejszej sesji głos zabiorą m.in. ks. abp Jan Romeo Pawłowski z Watykanu i prof. Ana Christina Montoya z Kolumbii.

Wczoraj uczestnicy kongresu mogli wysłuchać m.in. wystąpienia prof. Piotra Jaroszyńskiego. Filozof mówił na temat wizji człowieka w starożytności.

– Starożytni Grecy i Rzymianie zwracali uwagę na to, że człowiek jako jedyny wśród bytów, które nas otaczają, posiada rozum. Ten rozum jest czymś wyjątkowym. Ale równocześnie pojawiały się kolejne pytania, czy to jest jeden rozum dla wszystkich ludzi, czy też każdy człowiek ma swój odrębny rozum? W jaki sposób ten rozum związany jest z ciałem – czy to jest coś, co istnieje obok siebie, że rozum posługuje się ciałem, jak żeglarz łódką, czy też stanowią pewną jedność? Pojawiło się więc szereg pytań, na które sami starożytni nie znaleźli odpowiedzi. Dopiero chrześcijaństwo, korzystając z jednej strony z dziedzictwa myśli greckiej, a z drugiej strony z objawienia, pokazała kierunek, w jakim należy iść – wskazał prof. Piotr Jaroszyński.

W kongresie biorą udział naukowcy z Polski i z uczelni zagranicznych, m.in. z Włoch, Hiszpanii, Egiptu, Kolumbii i Argentyny. Wydarzaniu patronuje ks. kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.

Kongres transmitowany będzie na antenie TV Trwam od godz. 10.15.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl