fot. PAP/EPA

Dramatyczna sytuacja w Strefie Gazy. Izrael rozpoczął inwazję

Izrael rozpoczął inwazję lądową w Strefie Gazy. Sytuacja na miejscu jest dramatyczna.

Izraelska armia rozpoczęła inwazję lądową w Strefie Gazy. Na miejsce zostały wysłane czołgi i piechota. Atak jest prowadzony także z powietrza i morza. To najbardziej intensywny atak od początku wojny.

– Weszliśmy w nowy etap wojny. Atakowaliśmy nad ziemią i pod ziemią; atakowaliśmy agentów terroryzmu wszystkich szczebli, wszędzie – mówił Yoav Gallant, minister obrony Izraela.

Tamtejsze władze unikają słowa „inwazja”. Mówią o „operacji lądowej”.

Sytuacja w Strefie Gazy jest dramatyczna. Palestyńskie władze mówią o zbrodni na cywilach. Liczba ofiar przekroczyła już 8 tys., z czego ponad 3,5 tys. to dzieci. Nie ma czystej wody, czego konsekwencją są choroby zakaźne. Mieszkańcy na okrągło patrzą na śmierć.

Dzisiejszy odwet ze strony Izraela pogłębi i tak już dramatyczną sytuację humanitarną na miejscu. Działania wobec Strefy Gazy są sprzeczne z międzynarodowym prawem humanitarnym – alarmuje Unia Europejska.

„Aby umożliwić dostęp pomocy humanitarnej, pilnie potrzebna jest przerwa w działaniach wojennych. Potępiamy wszelkie ataki na ludność cywilną, w tym ciągłe masowe ataki rakietowe na Izrael, i prosimy o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich zakładników” – wskazał Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej.

Rezolucję wzywającą do humanitarnego rozejmu w Strefie Gazy przyjęło także Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zainicjowały ją kraje arabskie. Obok Izraela przeciwko rezolucji zagłosowały m.in. Węgry, Austria, Czechy i Stany Zjednoczone. Waszyngton oczekiwał zapisów o odrzuceniu terroryzmu i jednoznacznym potępieniu Hamasu jako organizacji zbrodniczej. Polska wstrzymała się od głosu. Ambasador Krzysztof Szczerski podzielił sprzeciw Amerykanów wobec braku potępienia zbrodni Hamasu. Polska podkreśla, że konieczne jest ustanie działań wojennych, powrót na ścieżkę dyplomatyczną i natychmiastowe zniesienie oblężenia Strefy Gazy.

– Jesteśmy głęboko przekonani, że należy chronić życie cywilów po obu stronach, zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym. Niemal całkowita blokada Strefy Gazy, która utrudnia import żywności, wody, leków i elektryczności musi się natychmiast zakończyć – mówił Krzysztof Szczerski, ambasador Polski przy ONZ.

Sytuacja jest bardzo poważna. Prezydent Egiptu, po tym jak na dwa egipskie miasta spadły drony, wezwał do poszanowania suwerenności jego kraju.

– Rozszerzanie konfliktu nie leży w interesie regionu – powiedział Abd al-Fattah as-Sisi, prezydent Egiptu.

Iran – za to co dzieje się w Strefie Gazy – wzywa do pociągnięcia do odpowiedzialności USA i Kanadę. Ostro zareagował także prezydent Turcji, twierdząc, że to Zachód ponosi największą odpowiedzialność za masakrę w Gazie.

– Izraelu, ogłosimy cię światu zbrodniarzem wojennym. W tej chwili przygotowujemy się do tego – oświadczył Recep Tayyip Erdoğan.

Z kolei Arabia Saudyjska ostrzega Izrael przed kontynuacją operacji lądowej w Gazie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl