fot. PAP/EPA

Prezydent Turcji na wiecu poparcia dla Palestyny: Hamas to nie terroryści, za to Izrael – to okupanci

Hamas nie jest organizacją terrorystyczną, natomiast Izrael jest okupantem – oświadczył w sobotę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas wielotysięcznego wiecu poparcia dla Palestyny w Stambule. Turecki przywódca o tragedię mieszkańców Strefy Gazy oskarżył Zachód.

Demonstracja ma – według prezydenta Erdogana – „pokazać światu braterstwo pomiędzy Turkami i Palestyńczykami”. Na lotnisku w Stambule zgromadziło się kilka tysięcy osób niosących flagi tureckie i palestyńskie oraz transparenty z hasłami: „Wszyscy jesteśmy Palestyńczykami” czy „Zakończcie ludobójstwo, pozwólcie dzieciom żyć”.

„Głównym winowajcą masakry w Gazie jest Zachód; to jego dzieło” – powiedział zgromadzonemu tłumowi Recep Erdogan.

Polityk oskarżył przywódców państw zachodnich o „wylewanie łez” z powodu śmierci cywilów na Ukrainie i „przymykanie oczu” na śmierć palestyńskich cywilów w Strefie Gazy. Sytuację tę określił „atmosferą przypominającą krucjaty” chrześcijaństwa przeciwko islamowi.

Agencja Anatolia informowała o udziale w wiecu przedstawiciele wielu partii politycznych Turcji, mediów, świata kultury i sztuki, sportu oraz biznesu.

Wcześniej w sobotę turecki prezydent zwrócił uwagę na platformie X, że „nieustannie nasilające się, zintensyfikowane izraelskie bombardowania skierowane w stronę Gazy po raz kolejny wymierzone są w kobiety, dzieci i niewinną ludność cywilną”. Przywódca Turcji wezwał Izrael – który oskarżył o popełnianie zbrodni wojennych – do „uwolnienia się od tego stanu szaleństwa”.

https://twitter.com/RTErdogan/status/1718270191056900398

Uderzenie Hamasu, przeprowadzone 7 października ze Strefy Gazy, skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. W ciągu trwającego od 21 dni konfliktu zginęło już około 1,4 tys. obywateli Izraela i ponad 7,7 tys. mieszkańców Strefy Gazy.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl