Program rozminowania terenów nad Jordanem wokół miejsca chrztu Jezusa

Organizacja Halo Trust wyspecjalizowana w rozminowywaniu dawnych pól bitewnych przystąpi w porozumieniu z Izraelem, Palestyńczykami, Kościołami chrześcijańskimi i Jordanią do usuwania izraelskiego pola minowego u brzegów Jordanu, z miejsca, gdzie przyjął chrzest Jezus Chrystus.

Przedstawiciel międzynarodowej organizacji pozarządowej Halo Trust, Ronen Shimoni, powiedział w czwartek agencji AFP, że plan przygotowany przez Halo Trust obejmuje rozminowanie miejsca zwanego Kasr al-Jahud na palestyńskim Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie zgodnie z tradycją chrześcijańską Jezus Chrystus przyjął chrzest w wodach tej rzeki.

Planowane jest oczyszczenie z min terenu o przybliżonej powierzchni stu hektarów, gdzie wojsko izraelskie rozmieściło w czasie wojny izraelsko-arabskiej 1967 roku około 2 600 min przeciwczołgowych oraz pozostawiło nieznaną ilość innych ładunków wybuchowych, m.in. pocisków do moździerzy.

Okolice tego miejsca odwiedzają co roku setki tysięcy chrześcijańskich pielgrzymów, ale wskutek zaminowania okolicy od pół wieku nie mają oni dostępu do ośmiu znajdujących się tam chrześcijańskich świątyń. Dzięki usunięciu pól minowych, co według Halo Trust oraz izraelskiego Ministerstwa Obrony będzie kosztowało około 3 milionów dolarów, świątynie te staną się dostępne dla wiernych.

„W 1967 roku – przypominał Shimoni – Izrael zakładając pola min przeciwczołgowych wyznaczył nową granicę izraelsko-jordańską, a wkrótce zamknął wspomniane kościoły, ponieważ uznał, że ich budynki są wykorzystywane do celów wojskowych przez jordańskich bojowników”.

Społeczność międzynarodowa – przypomina AFP – nigdy nie uznała izraelskiej kontroli nad Zachodnim Brzegiem Jordanu i uważa te ziemie za terytorium palestyńskie.

Przedstawiciel Halo Trust podkreślił, że prace przy rozminowywaniu terenów nad Jordanem będą musiały być prowadzone bardzo fachowo i ostrożnie, aby przypadkowe eksplozje min i pocisków nie spowodowały nowych uszkodzeń w ocalałych, ale wymagających napraw i konserwacji budowlach sakralnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl