fot. PAP/EPA

Izrael i Turcja zdecydowały się na przywrócenie pełnych stosunków dyplomatycznych

Izrael i Turcja zdecydowały się na przywrócenie pełnych stosunków dyplomatycznych – poinformowało w środę biuro izraelskiego premiera, Jaira Lapida.

W związku z polepszającymi się relacjami obu państw Izrael i Turcja przywrócą ambasadorów do swoich krajów.

„Rozwój naszych relacji przyczyni się do pogłębienia stosunków pomiędzy obu narodami: rozszerzy współpracę gospodarczą oraz więzi kulturowe, a także wzmocni regionalną stabilność” – podano w komunikacie resortu.

Informację tę potwierdził turecki minister spraw zagranicznych, Mevlut Cavusoglu.

„Mianowanie ambasadorów było jednym z kroków niezbędnych do normalizacji naszych relacji. Ta pozytywna decyzja została podjęta przez Izrael, a my, jako Turcja, również wyślemy naszego ambasadora do Izraela, do Tel Awiwu” – powiedział szef tureckiej dyplomacji, dodając, że rozpoczęto proces wyłaniania tureckiego przedstawiciela w Izraelu.

Oba kraje wydaliły ambasadorów w 2018 roku w następstwie zabicia przez siły zbrojne Izraela 60 Palestyńczyków podczas protestów na granicy Strefy Gazy, wywołanych otwarciem amerykańskiej ambasady w Jerozolimie – mieście, które za swoją stolicę uważają zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl