fot. pixabay.com

Dr J. Zabielska-Cieciuch: W Polsce statystyki są straszne, bo tylko około 30 proc. kobiet wykonuje mammografię, a niecałe 20 proc. cytologię

W Białostockim Centrum Onkologii ruszyła pierwsza w Polsce platforma służąca współpracy z placówkami Porozumienia Zielonogórskiego. Ma ona ułatwić zgłaszanie pacjentek na badania profilaktyczne w obrębie piersi.

Profilaktyka jest bardzo istotna w trosce o nasze zdrowie. Nie każdy jednak o tym pamięta – mówiła dr n. o zdr. Elżbieta Potentas z Białostockiego Centrum Onkologii, zwracając szczególną uwagę na kobiety zmagające się z chorobami piersi.

– Pacjentki często bagatelizują zmiany w obrębie piersi, nie dotrzymują terminów wizyt i nie zgłaszają się na badania, co skutkuje oczywiście gorszym rokowaniem – wyjaśniła  dr n. o zdr. Elżbieta Potentas.

– W Polsce statystyki są straszne, bo tylko około 30 proc. kobiet wykonuje mammografię, a niecałe 20 proc. cytologię. Mamy na terenie naszego województwa powiat, w  którym wykonalność cytologii wynosi 7 proc. Ciągle walczymy o to, żeby te wskaźniki były lepsze i o to, żeby zachęcać pacjentki do badań – podkreśliła dr Joanna Zabielska-Cieciuch, wiceprezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.

Stąd pomysł, by powstała platforma pozwalająca lekarzom POZ na szybką reakcję i przekierowanie pacjentek do Białostockiego Centrum Onkologii, gdzie natychmiast może rozpocząć się proces diagnostyczny.

– Powstał pomysł, żeby to lekarze rodzinni motywowali i kierowali pacjentki przez platformę, żeby one zapisały się na wizytę lub badanie – wyjaśniła dr n. o zdr. Elżbieta Potentas.

Dlaczego lekarze POZ?

To właśnie oni mają najczęstszy kontakt z pacjentem – mówiła Magdalena Borkowska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii.

Lekarze pierwszego kontaktu mają dostęp do systemu i wiedzą doskonale, jakie są roczniki w ich liście aktywnej. W tym momencie możemy iść krok dalej i zaproponować wykonywanie takich telefonów do osób z pytaniem, czy wyrażają zgodę? Wtedy za aprobatą następuje przekierowanie do nas PESELU i danych osobowych, a my prawdopodobnie w ciągu jednego dnia zaprosimy na konkretny nieodległy termin – powiedziała  dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii.

Inicjatywa jest adresowana do osób z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, czyli do kobiet w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii. W systemie lekarze mogą rejestrować także pacjentki spoza tej grupy wiekowej, u których występują dolegliwości w obrębie piersi.

– Platforma ruszyła już ok. miesiąc temu. Mamy bardzo dobre doświadczenia z pierwszym użytkowaniem platformy przez lekarzy pierwszego kontaktu, w związku z tym zachęcamy Państwa do zgłaszania kolejnych placówek – poinformowała  dr n. o zdr. Elżbieta Potentas.

W fazie testowej, sprawdzającej poprawność funkcjonowania nowego narzędzia, z platformy korzystało osiem placówek POZ. Na ten moment Porozumienie Zielonogórskie zgłosiło do programu czterdzieści niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl