Dr G. Piątkowski: Pomysł stworzenia Koalicji Europejskiej nie ma szans na powodzenie

Politolodzy sceptycznie patrzą na pomysł stworzenia Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego. Z taką inicjatywą wyszła grupa byłych premierów i szefów Ministerstwa Spraw Zagranicznych – głównie z Platformy Obywatelskiej. Politolog dr Grzegorz Piątkowski wskazał, że ta inicjatywa nie ma szans na powodzenie.

Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna, Leszek Miller czy Radosław Sikorski chcą – jak mówią – odbudować mocną pozycję Polski w Unii Europejskiej. W podpisanej deklaracji wezwali siły i środowiska polityczne do wystawienia jednej, szerokiej listy w wyborach do europarlamentu. [czytaj więcej]

Dr Grzegorz Piątkowski, politolog, powiedział, że inicjatywa nie ma jednak szans na powodzenie.

– Zwykle taka próba zebrania wszystkich od prawa do lewa kończy się porażką. Społeczeństwo doskonale wie, że jest to tylko i wyłącznie taktyczny sojusz na potrzeby wyborcze. Jeśli chodzi o program albo poglądy polityków, którzy tworzą tę grupę – nie jest to możliwe ani do wykonania, ani do połączenia w intelektualna całość – zaznaczył ekspert. 

Pod deklaracją z apelem o stworzenie szerokiej listy do PE, podpis złożyli, oprócz Grzegorza Schetyny, także m.in. byli premierzy: Jerzy Buzek, Kazimierz Marcinkiewicz, Włodzimierz Cimoszewicz czy Marek Belka.

Wybory do europarlamentu odbędą się w niedzielę 26 maja. Politycy z Polski będą ubiegać się o ponad 50 mandatów.

RIRM

drukuj