Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na trudną sytuację przemysłu

Produkcja przemysłu notuje spadki w ujęciu rocznym i miesięcznym. Ponownie za inflacją nie nadążają wynagrodzenia, choć wszystko wskazuje na to, że jest to chwilowe.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że produkcja przemysłowa spadła mocniej od oczekiwań. Roczna dynamika notuje ujemny wynik szósty miesiąc z rzędu. W lipcu powrócił spadek także w ujęciu miesięcznym, po krótkiej przerwie w maju i w czerwcu.

Analitycy z Banku Pekao SA wskazują, że trzeci kwartał zaczyna się w polskim przemyśle źle. ING spodziewa się odbicia, ale dopiero w IV kwartale. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego kolejne miesiące przyniosą poprawę, ale niewielką.

Badanie Szybki Monitoring NBP wskazuje, że 13 proc. firm posiada obecnie zbyt duże zapasy gotowych towarów. To najwyższy poziom od początku zbierania statystyki w 2010 r. – czytamy w mediach społecznościowych Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

GUS podał też dane dotyczące wynagrodzeń. Wynika z nich, że w lipcu rok do roku pensje w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 10,4 proc. To mniej niż oczekiwali analitycy. W ujęciu miesięcznym pensje poszły w górę o 2 proc. Inflacja za lipiec wyniosła 10,8 proc., co oznacza, że pensje znowu nie nadążają za wzrostem cen. Dane z czerwca wskazywały, że wynagrodzenia rosły szybciej niż inflacja.

Płace realne na chwilę na minusie (-0,4 proc. r./r.), by wrócić do wzrostów w sierpniu – oceniają eksperci z Pekao SA.

W najbliższych miesiącach siła nabywcza konsumentów będzie stopniowo rosnąć. Wzrost wynagrodzeń utrzyma dwucyfrowe tempo. NBP wskazuje, że odsetek przedsiębiorstw planujących podwyżki, wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie na tle historycznych danych – informuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Po 5-procentowej obniżce cen prądu, która ma zadziałać wstecz, ekonomiści spodziewają się silnego obniżenia inflacji. We wrześniu wskaźnik może spaść wyraźnie poniżej 9 procent. Jeśli utrzyma się dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń, to wzrost płac realnych w najbliższych miesiącach jest przesądzony.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl