fot. PAP/Mateusz Marek

Czy Bartłomiej Wróblewski zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Senator PSL Jan Filip Libicki nie poprze kandydatury posła Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Tym samym szanse kandydata Prawa i Sprawiedliwości na objęcie tego stanowiska maleją. Obecnemu rzecznikowi Adamowi Bodnarowi pozostały już tylko 2 miesiące urzędowania.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skrytykował Unię Europejską za niewystarczające działania wobec Polski.

– Jaką wspólnotą chce być Unia Europejska? Opartą na wartościach demokratycznych – czy po prostu konfederacją państw, zarówno demokratycznych jak i autorytarnych? – pytał  Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

W wywiadzie dla agencji AFP Adam Bodnar przekonywał, że polski rząd odchodzi od demokracji i dąży do Polexitu. Do jego wypowiedzi odniósł się prezydent Andrzej Duda.

– Takie ogólne hasła – w moim przekonaniu – są po prostu antypolskie i z punktu widzenia Polski – antypaństwowe – podkreślił.

Prezydent podważył jednocześnie kompetencje obecnego RPO.

– Mam poważne wątpliwości co do jego rzeczywistych kwalifikacji, do tego, aby kiedykolwiek tę funkcję mógł pełnić. Świadczy to także niestety o wyborze parlamentu sprzed dwóch kadencji – powiedział Andrzej Duda.

Z poglądami Adama Bodnara utożsamia się totalna opozycja, z kolei partia rządząca jest im przeciwna.

– Antypaństwowe i antypolskie jest działanie, które doprowadzi do tego, że Polska wyjdzie z Unii Europejskiej (…). Andrzej Duda powinien szukać działań antypolskich tam, gdzie one są, a nie w wypowiedziach Adama Bodnara, którym kieruje tylko troska o Polskę – zaznaczyła Katarzyna Lubnauer, poseł KO.

– Adam Bodnar nie był dobrym rzecznikiem, wyrażał interesy ściśle określonego środowiska, które go rekomendowało na RPO, czyli Lewicy i środowisk LGBT – mówił Marek Ast, poseł PiS.

Stąd brak porozumienia między partią rządzącą w Sejmie, a większością senacką przy wyborze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Pat w tej sprawie trwa od września ubiegłego roku. Cała procedura toczy się już po raz czwarty. Obecnie kandydatem wyłonionym przez Sejm jest poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

– Każdy głos, który zostanie na mnie oddany, każdy głos wstrzymujący się, przybliża nas do tego celu – wskazał kandydat na RPO.

Bartłomiej Wróblewski prowadził rozmowy z parlamentarzystami opozycji w sprawie poparcia jego kandydatury w Senacie. Jak się okazuje, przekonanie do siebie może być trudne.

– Wstrzymam się od głosu w głosowaniu nad kandydaturą pana posła Wróblewskiego – oświadczył w RMF FM senator PSL Jan Filip Libicki, który wcześniej skłaniał się ku temu, by oddać głos na posła Wróblewskiego.

Zmianę decyzji wyjaśnił na swoim blogu.

„Obciąża go brak sprzeciwu wobec PiS-owskiej dewastacji wymiaru sprawiedliwości. […] Jego wybór byłby wyłącznie sukcesem politycznym PiS” – napisał.

Adam Bodnar pozostanie na swoim stanowisku jeszcze dwa miesiące. Decyzją Trybunału Konstytucyjnego pełnienie funkcji rzecznika po upływie kadencji jest niezgodne z prawem.

– Tak długo szukano kandydata i po wielu, wielu wskazaniach różnych kandydatów politycznych, od ministrów, posłów i osób, które cieszą się autorytetem, nie wskazano tak długo kandydata. Teraz też wydaje się, że do tego nie dojdzie – ocenił Marcin Drewa, politolog.

Partia rządząca znalazła już rozwiązanie na wypadek, gdyby ponownie nie doszło do porozumienia z opozycją. To specjalna ustawa, która ma ustanowić osobę pełniącą obowiązki RPO do czasu jego prawidłowego wyboru.

– Zapewne PiS będzie chciał przeprowadzić to metodą bardzo szybką, na „rympał”. W tej chwili to, co grozi Polsce to to, że będziemy mieli brak RPO albo RPO pełniącego obowiązki w pełni zależnego od władzy – mówiła Katarzyna Lubnauer, poseł KO.

Pojawia się pytanie, czy specjalna ustawa o RPO będzie zgodna z prawem. Według konstytucji rzecznik wybierany jest przez Sejm za zgodą Senatu.

– Mam nadzieję, że dzisiaj w Polsce wszystkie strony sceny politycznej dojdą do wniosku, że jednak mimo wszystko nie warto tworzyć nowej, jakiejś dziwnej ustawy, która będzie obchodziła dzisiejszy układ między Sejmem a Senatem – zwrócił uwagę Jarosław Rzepa, poseł PSL.

Senat zagłosuje nad kandydaturą posła Bartłomieja Wróblewskiego w przyszłym tygodniu.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl