Częstochowscy radni za dalszą refundacją in vitro

Rada Miasta Częstochowy, w której funkcjonuje koalicja PO-SLD, opowiedziała się za dalszą refundacją metody in vitro. Przeciwko głosowali radni z Prawa i Sprawiedliwości.

W nowym programie podwyższono wiek kobiet, które będą mogły starać się
o dofinansowanie zabiegu. Ponadto, objęto nim także związki partnerskie. Objęci programem otrzymywali dotychczas 3 tys. zł. Teraz będzie to kwota 5 tys. zł.

Radna Anna Majer z klubu PiS-u podkreśla, że sztuczne zapłodnienie jest już finansowane przez państwo. Zwróciła uwagę, że 75 tys. zł na program może zostać przeznaczone na inny, ważniejszy cel.

Zabiegi in vitro są finansowane w ramach programu rządowego. Nie rozumiem, jaki jest cel w tym, aby pieniądze z kasy miasta przeznaczane były na ten sam cel, skoro są inne, ważne cele, które w ramach naszego budżetu miejskiego powinniśmy realizować. Bardzo mocno zwróciłam uwagę i chciałabym, żeby został przeprowadzony audyt częstochowskich porodówek. Ostatnio złożyliśmy ponad 4 tys. podpisów pod tym, żeby tam w tym szpitalu miejskim lepiej się działo – żeby kobiety mogły rodzić godnie, żeby były boksy, by można było rodzić pojedynczo. I to są realne potrzeby społeczne, które powinny być realizowane
z pieniędzy miejskich –
zaznaczyła radna Anna Majer.

Częstochowa od dwóch lat dofinansowuje sztuczne zapłodnienie. Zakwalifikowano do niego 30 par. Urodziło się 12 dzieci. Przegłosowany przez radę nowy program dotyczący in vitro ma obowiązywać do 2017 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl