ZNP przeciwny likwidacji gimnazjów

Gimnazja należy doskonalić a nie likwidować – uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego i zapowiada koalicję na rzecz gimnazjów pod hasłem: „Razem dla gimnazjów!”. To reakcja na zapowiedź rządu Prawa i Sprawiedliwości stopniowego powrotu do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letnich liceów.

Podczas expose premier Beata Szydło, zapowiadając likwidacje gimnazjów, mówiła, że proces ten będzie się odbywać „stopniowo, ewolucyjnie i z pełnym poszanowaniem doświadczeń środowiska szkolnego”. Szczegółowy program konsultacji społecznych MEN ma przedstawić od stycznia przyszłego roku Zapowiedzi te niepokoją jednak Związek Nauczycielstwa Polskiego.

– Ta kampania „Razem dla gimnazjów” ma być także potrzebą skłonienia rządu do merytorycznej dyskusji – powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Minister edukacji Anna Zalewska zadeklarowała podczas wczorajszej konferencji, że  będzie rozmawiała „z każdą klarowną koalicją za i przeciw”.

– Jestem oczywiście troszeczeczkę zdziwiona, ponieważ nie ma projektu ustawy i wydawało mi się, że się umówiliśmy, że do końca stycznia harmonogram tych zmian zostanie podany, ale wydaje mi się, że im więcej będziemy dyskutować i szukać zagrożeń tym lepiej (…). Trzeba zaprojektować zmianę oczywiście w dyskusjach z nauczycielami, ze związkami. Mam nadzieję spotkać się z tą koalicją i mam nadzieję, że ona wie, jaki projekt ustawy zaproponuje – podkreśliła minister Anna Zalewska.

Sławomir Broniarz zapowiedział wystąpienia do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o powołanie okrągłego stołu w sprawie oświaty i do przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego Piotra Dudy z wnioskiem o zorganizowanie specjalnego posiedzenia rady w sprawie projektowanych zmian w edukacji.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj