fot. PAP/EPA

Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał!

Ojciec Święty Franciszek po raz pierwszy sprawował Eucharystie w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w niemalże pustej bazylice Świętego Piotra. Po Mszy św. Papież wygłosił wielkanocne orędzie, po którym udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi czyli miastu i światu.

Ta Msza św., podobnie jak wszystkie uroczystości tegorocznego Wielkiego Tygodnia, przejdzie do historii Kościoła. Po raz pierwszy od kilku dekad placu przed bazyliką watykańską nie udekorowano tysiącami kwiatów z Holandii. Plac, na którym w Wielkanoc gromadziło tysiące ludzi, jest zamknięty i całkowicie pusty. Po Mszy św. Papież wygłosił orędzie.

Dziś na całym świecie rozbrzmiewa orędzie Kościoła: „Jezus Chrystus Zmartwychwstał!” – „Prawdziwie Zmartwychwstał!”. Papież skierował swoje myśli przede wszystkim do tych, którzy zostali bezpośrednio dotknięci koronawirusem, do chorych i zmarłych oraz członków ich rodzin, „z którymi niekiedy nie zdołali się nawet pożegnać”.

– Niech nie zabraknie pocieszenia i niezbędnej pomocy osobom, które są w sytuacji szczególnie trudnej, jak pracujący w domach opieki lub mieszkający w koszarach i więzieniach. Dla wielu jest to Wielkanoc samotności, przeżywana w żałobie i pośród wielu trudności, jakie powoduje pandemia, od cierpienia fizycznego po problemy ekonomiczne – mówił Franciszek.

Ojciec Święty podkreślał, że choć może niektórzy czują się dziś samotni, cierpią, to nawet w tak trudnych czasach, jak podczas panującej epidemii, Pan nie zostawił nas samych.

– Trwając zjednoczeni w modlitwie. Jesteśmy pewni, że położył na nas swą rękę (por. Ps 138, 5), powtarzając nam z mocą: „Nie lękaj się, „zmartwychwstałem i zawsze jestem z tobą” – akcentował Papież.

Ojciec Święty zaapelował do wszystkich rządzących o działania na rzecz wspólnego dobra obywateli. Zapewnienia niezbędnych środków i narzędzi umożliwiającym wszystkim prowadzenie godnego życia.

– Biorąc pod uwagę te okoliczności, niech zostaną rozluźnione również sankcje międzynarodowe, uniemożliwiające krajom, do których są adresowane, udzielenie odpowiedniego wsparcia swoim obywatelom. Pozostawmy wszystkie państwa w sytuacji umożliwiającej zaspokojenie największych potrzeb chwili obecnej, zmniejszając, a nawet umarzając dług ciążący na budżetach krajów najbiedniejszych – apelował papież Franciszek.

Spośród wielu obszarów świata dotkniętych koronawirusem szczególną myśl Papież skierował ku Europie.

– Po II wojnie światowej ten umiłowany kontynent mógł się ponownie odrodzić. Dzięki konkretnemu duchowi solidarności, który umożliwił mu przezwyciężenie rywalizacji z przeszłości. Tym pilniejsze jest, zwłaszcza w dzisiejszych okolicznościach, aby nie ożywiać tej rywalizacji, ale, by wszyscy uznali się za część jednej rodziny i wzajemnie się wspierali – wskazywał Papież.

Ojciec Święty apelował o odwagę przyłączenia się do apelu o globalne i natychmiastowe zawieszenie broni we wszystkich zakątkach świata.

– Nie jest to czas na dalsze wytwarzanie i handel bronią. Wydawanie ogromnych kapitałów, które powinny być wykorzystywane na leczenie ludzi i ratowanie życia – mówił Ojciec Święty Franciszek.

Papież apelował o zakończenie wojny w Syrii i Jemenie, napięć w Iraku i Libanie oraz rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, a także o pokój na Ukrainie i w krajach Afryki.

Po wygłoszeniu orędzia i złożeniu życzeń świątecznych Ojciec Święty udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl