twitter.com/MSZ_RP

Cele polskiej prezydencji w OBWE

„Ryzyko wojny na obszarze OBWE jest większe niż kiedykolwiek” – stwierdził podczas Stałej Rady OBWE w Wiedniu szef MSZ, prof. Zbigniew Rau. Polityk zapowiedział zaangażowanie polskiego przewodnictwa w OBWE w rozwiązywanie wyzwań dot. bezpieczeństwa w Europie Wschodniej.

https://youtu.be/RUu88g_XYx0
Z początkiem roku Polska formalnie rozpoczęła swoją roczną prezydencję w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Funkcję przewodniczącego sprawuje minister spraw zagranicznych, prof. Zbigniew Rau, który zaprezentował w czwartek podczas Stałej Rady OBWE w Wiedniu program i priorytety polskiego przewodnictwa w organizacji.

– Naszą intencją jest rozpoczęcie dialogu, aby ożywić debatę o bezpieczeństwie europejskim. Nie mam wątpliwości, że OBWE jest najlepszą możliwą platformą do dyskusji na ten temat, ponieważ mamy 57 uczestniczących państw, a wszystkie z nich, dając swoje członkostwo i uczestnictwo, są z natury zaangażowane we wspólne rozumienie bezpieczeństwa europejskiego – powiedział prof. Zbigniew Rau.

Podczas uroczystej inauguracji szef polskiego MSZ wyraził głębokie zaniepokojenie sytuacją na Wschodzie.

– Wydaje się, że ryzyko wojny na obszarze OBWE jest teraz większe, niż kiedykolwiek wcześniej w ciągu ostatnich 30 lat. Powinniśmy skoncentrować się na pokojowym rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie i wokół niej, zgodnie z porozumieniami mińskimi oraz z pełnym poszanowaniem suwerenności, integralności terytorialnej i jedności Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową – podkreślił przewodniczący OBWE.

Minister prof. Zbigniew Rau wyraził uznanie dla Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie. Zaapelował o przedłużenie jej mandatu po 31 marca. Wymienił też Gruzję, Naddniestrze i Górski Karabach jako miejsca, w których należy wzmocnić wysiłki zmierzające do ustanowienia trwałego pokoju. Szef MSZ poinformował, że swoją pierwszą wizytę – jako przewodniczący OBWE – ma zamiar złożyć właśnie na Ukrainie.

TV Trwam News

drukuj