fot. PAP/Piotr Polak

Była premier Beata Szydło ogłosiła drugie pytanie referendalne

W sobotę poznaliśmy drugie pytanie referendalne, które Prawo i Sprawiedliwość chce zadać Polakom przy okazji wyborów parlamentarnych. Dotyczy ono podwyższenia wieku emerytalnego.

Pytanie w internetowym nagraniu przedstawiła w sobotę była premier, poseł do Parlamentu Europejskiego, Beata Szydło.

Kolejne pytanie referendalne: Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn? – brzmi propozycja pytania.

Tym pytaniem dajemy wypowiedzieć się Polakom o kwestii, o której dyskutuję się od kilkunastu lat – podkreślał minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Pytanie realnie dotyczy życia konkretnego człowieka. Każdy z nas jest zainteresowany tym momentem, gdy ma możliwość zadecydowania, kiedy może przejść na emeryturę – mówił minister Jan Dziedziczak.

Zamiar podniesienia wieku emerytalnego ogłosił Donald Tusk już w swoim expose w listopadzie 2011 roku.

Od 2013 r., a więc praktycznie od zaraz, stopniowo zrównywać i podwyższać wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn, finalnie do 67. roku życia – tłumaczył wówczas Donald Tusk, ówczesny premier.

Koalicja PO-PSL forsowała pomysł i w maju 2012 r. została przegłosowana nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Za projekt odpowiadało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, na którego czele stał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Projekt podnosi i zrównuje wiek emerytalny kobiet i mężczyzn oraz dostosowuje obecne przepisy do dłuższej aktywności zawodowej – zaznaczał Władysław Kosiniak-Kamysz, ówczesny minister pracy i polityki społecznej.

Ustawę wywracającą system do góry nogami podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Obecnie politycy PO liczą na krótką pamięć wyborców i nazywają to pytanie, jak i całe referendum – hucpą polityczną Prawa i Sprawiedliwości.

„Żadna poważna siła polityczna w Polsce nie rozważa podniesienia wieku emerytalnego. Tylko PiS stale wraca do tego tematu – czyżby sami chcieli podnieść wiek emerytalny?” – pytał na Twitterze poseł Jan Grabiec, rzecznik PO.

Tymczasem Beata Szydło przypomniała, że wiek emerytalny został przywrócony przez Andrzeja Dudę krótko po objęciu fotela prezydenta.

Jego pierwszą inicjatywą ustawodawczą jako prezydenta była właśnie ta ustawa, która została wprowadzona przez rząd Zjednoczonej Prawicy – powiedziała europoseł Beata Szydło, była premier.

Obecnie Polska ma jeden z najniższych progów przechodzenia na wiek emerytalny. W momencie gdy większość krajów Europy planuje podniesienie wieku nawet do 70 lat, w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Głos Polaków w referendum będzie egzekwowany – podkreślał minister Jan Dziedziczak.

Wyniki referendum są wiążące, więc każda następna władza będzie musiała wsłuchać się w głos Polaków – zauważył polityk.

W niedzielę poznamy treść trzeciego pytania referendalnego. W sumie mają być cztery.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl