fot. PAP/Darek Delmanowicz

Branża transportowa w Polsce cierpi na znaczne braki kadrowe

Branża transportowa bije na alarm. Według szacunków w Polsce może brakować nawet 120 tys. kierowców ciężarówek. Firmy próbują zapełniać braki kadrowe pracownikami m.in. ze Wschodu, ale i ten kierunek powoli się wyczerpuje.

Polacy w poszukiwaniu lepszych zarobków odchodzą do zagranicznej konkurencji. W naszym kraju w ub. roku średnio mogli zarobić nieco ponad 6 tys. 200 zł.

Sytuację na rynku krytycznie ocenia przewoźnik międzynarodowy, Waldemar Jaszczur. Obawami napełnia wizja scenariusza brytyjskiego, gdzie braki kierowców spowodowały niedobory towarów w sklepach i paliwa na stacjach benzynowych.

– Sytuację można uratować poprzez zmianę warunków. Dzisiaj polski przewoźnik oczekuje wsparcia od polskiego rządu i zmiany przepisów w taki sposób, aby można było ludziom więcej płacić. Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Jeżeli zaproponujemy ludziom większe pieniądze, to oni wrócą z firm zachodnich, bo wcześniej pracowali u nas. Trzeba zmienić zasady, warunki i pochylić się nad tym problemem. Jeszcze 1-2 miesiące i okaże się, że czeka nas to samo co Wielką Brytanię – podkreśla Waldemar Jaszczur.

Przewoźnicy oczekują od rządu zmian dotyczących m.in. kształcenia młodych kierowców. Potrzebna jest pilna reakcja, bo już 2 lutego wchodzi w życie drugi etap pakietu mobilności, który negatywnie wpłynie na sytuację kadrową branży.

Firmy wskazują, że już teraz coraz prężniej działają agencje, które szukają kierowców już nie tylko z Ukrainy czy Białorusi, ale np. z Nepalu czy Wietnamu.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl