fot. flickr.com

PKP: inwestycje kolejowe przyspieszą

Inwestycje na kolei znacznie przyspieszą – zapewniają władze PKP. Priorytetem są połączenia kolejowe do polskich portów morskich. To ogromna szansa rozwoju nie tylko dla kolei, ale także dla miejscowości portowych.

Inwestycje kolejowe przez ostatnie lata zostały bardzo zaniedbane.

„Przez ostatnie 20 lat kolej cofała się, a nie pędziła za Europą” – powiedział członek zarządu PKP PLK Grzegorz Muszyński. Jak dodaje ekspert, dzisiaj jesteśmy w zupełnie innej sytuacji – inwestycje kolejowe znacznie przyspieszą.

– Do 2023 roku mamy wydać astronomiczną sumę na inwestycje kolejowe tj. 67,5 mld zł. Takiej kwoty nikt jeszcze na kolei polskiej nie widział. W infrastrukturę, która już dzisiaj jest polepszona, zainwestowano zaledwie 19 mld zł. Teraz to jest wielokrotność. Żaden region Polski nie zostanie pozbawiony inwestycji kolejowych – podkreślił Grzegorz Muszyński.

Jedną z kluczowych spraw są połączenia kolejowe do portów morskich i na to rząd będzie kładł szczególny nacisk.

– Te zaniedbania, które były od wielu lat, postawią teraz na polską rację stanu, czyli: północ-południe. Dostępność południa Europy do Polskich portów – zaznacza Muszyński.

Trasa ta jest zdecydowanie krótsza niż przez Niemcy i przede wszystkim obsługuje nasze porty. Polska będzie współpracowała w tym względzie m.in. z Czechami, Słowacją, Węgrami, Bułgarią i Rumunią.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj