fot. PAP

Kontynuacja mediacji ws. ulg kolejarskich

Najprawdopodobniej dziś rozstrzygnie się sprawa strajku na kolei. Mija bowiem termin w którym związek pracodawców kolejowych i przewozy regionalne mają podjąć decyzję o wydłużeniu do końca miesiąca obowiązywania ulg przejazdowych dla emerytów kolejowych.

O sprawie z Solidarnością rozmawiać będą związki pracodawców. Najprawdopodobniej jednak stare zasady będą obowiązywać tylko do końca stycznia bieżącego roku.

Zatem niewykluczone, że dojdzie do strajku generalnego –  mówi Henryk Grymel, przewodniczący Prezydium Sekcji Kolejowej Kolejarzy NSZZ „S”.

– Poszliśmy na rękę stronie pracodawców; 4 stycznia mają ogłosić, że przedłużają zasady ulg przejazdowych, które obowiązywały w 2012 r oraz do końca stycznia 2013 r. To jest warunek podjęcia dalszej mediacji w sprawie świadczeń przejazdowych. Jeżeli pracodawcy stwierdzą, że nie ma przedłużenia protokół z 28 staje się protokołem rozbieżności, czyli koniec mediacji. Wtedy mamy prawo do ogłoszenia strajku generalnego – zaznaczył Henryk Grymel.

Do tej pory   kolejarze emeryci i renciści oraz rodziny pracowników PKP korzystały z 80 procentowej ulgi.

Według nowych zasad  zniżka ta nadal by obowiązywała, pod warunkiem jednak, że zainteresowany emeryt czy rencista zapłaci najpierw 140 zł.

Przypomnijmy, że przed nowym rokiem odbyły się już mediacje pomiędzy związkowcami a pracodawcami, które nie przyniosły rozwiązania sporu w tej sprawie.

 

Wypowiedź Henryka Grymla


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj