Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów

Dziś wchodzi w życie pierwsza z sześciu tegorocznych zmian rozkładu jazdy. Zawieszone będą m.in. pociągi Kraków – Zakopane, a w stolicy zamiast przez dworzec Centralny pojadą przez Gdański.

Po tej zmianie, następne czekają pasażerów mniej więcej co dwa miesiące, aż do grudnia. Kolejarze tłumaczą, że zmiany w rozkładzie są wymuszone przez remonty linii kolejowych. W tym roku kolejarze chcą oddać do użytku blisko 1,5 tys. km zmodernizowanych torów i wydać na remonty ponad 7 mld zł.

Prace modernizacyjne są prowadzone na trasie ze stolicy do Białegostoku. Kolejarze zapowiadają, że po ich zakończeniu pociągi pasażerskie będą mogły rozwijać prędkość do 160 km/godz. Kontynuowane są także prace na trasach ze stolicy do Trójmiasta i do Łodzi oraz Rzeszów – Przemyśl – granica państwa. Intensywnie działają wykonawcy na linii Wrocław – Poznań. Zmiany dotyczą co trzeciego pociągu PKP Intercity.

Czasowo zawieszono 16 pociągów, 14 będzie miało zmienione terminy kursowania, a 72 – zmienioną trasę. Przykładowo, zmiany czekają pasażerów, którzy wybierają się w Tatry. Do 18 czerwca ze względu na budowę zbiornika wodnego Świnna Poręba kursowanie pociągów PKP Intercity na linii Kraków – Zakopane jest zawieszone, a na trasie zastępczo jeżdżą autobusy. Zawieszone mają być m.in. pociągi PKP Intercity „Reymont” relacji Łódź Kaliska – Kraków Główny, „Konopnicka” z Warszawy do Białegostoku, „Pogórze” z Krakowa do Wrocławia czy „Barnim” z Poznania do Szczecina.

Przewozy Regionalne, ze względu na duże nasilenie prac modernizacyjnych prowadzonych na trasie Warszawa – Białystok, zawieszą pociągi InterRegio Żubr kursujące na tej trasie. Ponadto, przewoźnik wstrzyma kursowanie pociągów InterRegio „Starosta” z Warszawy przez Poznań do Zielonej Góry, „Merkury” relacji Poznań – Szczecin i „Rusałka” z Zielonej Góry do Poznania. Odwołanie tych pociągów wynika z tego, że przewoźnikowi brakuje sprawnych wagonów, by utrzymać dostatecznie dużo miejsc siedzących w pociągach cieszących się największym zainteresowaniem wśród pasażerów.

Weekendowy pociąg IR Rusałka relacji Zielona Góra – Poznań powróci do rozkładu jazdy 11 kwietnia. Na duże utrudnienia muszą się przygotować pasażerowie jeżdżący pociągami dalekobieżnymi przez Warszawę. Do 15 czerwca część pociągów – zamiast przez Dworzec Centralny – pojedzie przez Gdański. Powodem zmian jest remont mostu średnicowego. Podczas remontu dwa z czterech torów na moście będą zamknięte, więc pociągi pojadą objazdem. Między dworcami Centralnym a Gdańskim dziennie będzie się przesiadać około 600 pasażerów. Łącznie przez trzy miesiące dworzec Gdański przyjmie około 6-7 tysięcy pasażerów więcej niż normalnie. Kolejarze apelują, by przed podróżą sprawdzać terminy kursowania pociągów. Można to zrobić w internecie, pod numerem infolinii 19 757, a także na profilach przewoźników na portalach społecznościowych. Informacje są dostępne także na dworcach.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl